Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Sčítání lidu v době covid zmatků: Nepřijatelné, riziko a nevědomost, běsní Flegr a Šmucler

Sčítání lidu 2021: Nepřijatelné, riziko a nevědomost, zlobí se Flegr a Šmucler
Zdroj: profimedia.cz, se svolením Jaroslava Flegra
Předchozí Další
+ Další 3 fotografie
V době, kdy špičky státu nevědí, kam dřív kvůli covidu a kdy má spousta lidí kvůli pandemii existenční problémy, se rozjíždí povinné sčítání lidu pod pokutou, pokud by se mu někdo chtěl vyhnout. Jsou tací, kterým to nevadí, některé známé osobnosti ale dost věcí kolem toho nechápou.

Sčítání lidu v těžké době

V Česku se už rok neskloňuje žádné slovo tak často jako covid Občané přicházejí o zaměstnání, podnikatelé krachují, rodiče se musí potýkat s potížemi spojenými s distanční výukou, samoživitelé sotva utáhnou chod rodiny. I zdravotnický personál mele z posledního.

Za seniory často nemůže ani jejich vlastní rodina, ale 11 tisíc komisařů, kteří budou mít na starost sčítání lidu, za nimi pod hrozbou 10 tisíc pokuty bude smět. Co na to říkají čtyři námi oslovení odborníci? Nemělo se sčítání v této těžké době plné problémů a napětí odložit?

Sčítání lidu 2021

  • Sčítání lidu probíhá jednou za deset let proto, aby stát získal podrobné informace o obyvatelích a jejich návycích, které mu pomáhají rozhodovat o tom, co zlepšit ku prospěchu všech.
  • Zjistí se, jestli je dostatek bydlení, institucí potřebných ke vzdělávání, kde je nedostatek pracovníků určitých profesí, kde jich je naopak moc, kde chybí autobusové spoje a podobně.
  • Ukáže se také, zda jsou v různých místech republiky dostatečné zdravotnické kapacity. Bez celonárodního sčítání by se takové údaje nedaly nikdy přesně zjistit. Umožňuje nám to také srovnat kvalitu našeho života a života našich předků.
  • První fáze sčítání začíná o půlnoci z 26. na 27. 3. 2021. Online (přes web nebo aplikaci) se bude možné se sečíst od 27. 3. do 9. 4.
  • Kdo nevyužije této možnosti, má za povinnost vyplnit papírový formulář v období 17. 4 do 11. 5. Občané jej získají od sčítacích komisařů (nebo na kontaktních místech sčítání – více na Scitani.cz Ti jsou buď proškolení Českou poštou nebo pocházejí z Českého statistického úřadu.
  • Od 17. 4. dál mají komisaři po otestování navštívit všechny, kteří nestihnou online podání. Údajně budou o datu a hodině příchodu informovat předem (schránka nebo nástěnka v domě). Komisaři se každého pokusí zastihnout až dvakrát.
  • Komisař bude mít viditelně umístěný průkaz, na vyžádání se prokáže i občanským průkazem nebo cestovním pasem. Předání bude venku, komisaři budou mít respirátory.
  • Spolu s formulářem každý dostane i papírovou obálku pro zaslání poštou. To bude bezplatné, nemusí se kupovat známky.
  • Za nezletilé a za nezpůsobilé k právním úkonům mají formulář vyplnit dospělí členové domácnosti.
  • Za nesplnění zákonné povinnosti lze uložit pokutu až do deseti tisíc korun.
  • Sčítání lidu má vyjít dle odhadů na 2,23 miliardy korun.

Jaroslav Flegr: Je to riziko

„Je to samozřejmě nesmysl. Nemělo se to dělat, sčítání lidu se mělo odložit. I styk sčítacích komisařů s občany může být rizikem. Zvyšuje to mobilitu lidí. Je to naprosto zbytečné, aby se v současné době stýkali lidé, kteří by se vůbec stýkat nemuseli,“ řekl eXtra.cz biolog Jaroslav Flegr

„Opravdu by se nic nestalo, kdyby se to odsunulo. Zákon se dá rychle změnit. Za téhle situace bychom měli ztlumit jednak šíření viru, jednak napětí ve společnosti. Jde přece jen o administrativní záležitost,“ přidal.

Roman Šmucler: Nikdo o tom nic neví

„Vůbec nevím, že nějaké sčítání lidu je. Nic nám do pošty nepřišlo a televizi nesledujeme, protože to nemá smysl. Asi by bylo důležité dát to lidem hlavně nějak vědět, že se to bude konat. Třeba na to ale byl inzerát v Mladé Frontě Dnes, těžko říci,“ kroutí hlavou Roman Šmucler v narážce na tisk z koncernu Agrofert.

„Jenže když to nevím já jako šéf jedné z významných oborových komor tohoto státu, víceméně veřejný činitel, tak to je zajímavé. Čekal bych, že aspoň já se to dozvím. A že je to pod pokutou? Pod tou je nyní tolik věcí a nikdo to nevymáhá. Stát se rozkládá v přímém přenosu. Je to strašně smutné,“ myslí si šéf České stomatologické komory

Jan Pirk: Výjimky pro komisaře jsou nesmysl

„Asi bych souhlasil, že se to neodložilo. Kdybychom mohli někam jezdit na dovolené, na hory a podobně, tak by to občany zdržovalo. Když teď nemůžeme nic, tak aspoň budeme mít nějakou činnost,“ prohlašuje zase profesor Jan Pirk

Jiná věc jsou sčítací komisaři, kteří budou ve styku se seniory, i když příbuzní za nimi nemohou. To je typický příklad toho, jak to tu vláda řídí. Ze všeho udělá výjimky. Myslím si, že je to špatně. Taky mě udivuje to, že sčítání lidu se potáhne skoro měsíc. Vždy jsem měl za to, že má být během jediného dne,“ naráží špičkový kardiolog na to, že on-line se půjde sečíst v termínech mezi 27. 3. a 9. 4., papírový formulář pak bude nutné vyplnit mezi 17. 4. a 11. květnem.

Vůbec žádný problém se sčítáním nemá naopak specialista na zdravotnictví, šéfredaktor Zdravotnického deníku Tomáš Cikrt

„Podle mě národ už je naštvaný na všechno. Ale mě to nevadí. Neměli bychom se vzdávat fungování státu, na které jsme zvyklí. Nevidím v tom žádný problém,“ uvedl.

Nicole ze Zrádců se vysmála Andree Bezděkové, že ji nepoznala: Ta to nevydýchala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy