Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Sčítání lidu 2021 v době koronaviru budí velké emoce: Je to úplně na palici, zuří lidé

Sčítání lidu 2021 v době koronaviru: Jak bude probíhat?
Zdroj: Český statistický úřad
+ Další fotografie
COVID-19
27. března 2021 začíná povinné sčítání lidu, je to 100 let poté, co se uskutečnilo první sčítání československého lidu. Akce proběhne i navzdory probíhajícím koronavirovým opatřením a vy se můžete nechat sečíst dvěma způsoby – elektronicky nebo listinným formulářem. Lidé tak musí pod hrozbou pokuty zodpovědět povinné otázky, na jakou školu jejich děti v současnosti chodí či jak často dojíždí či dochází do práce nebo školy. Akce se na sociálních sítích setkala s řadou nesouhlasných reakcí.

Po deseti letech se uskuteční sčítání lidu, letos však bude oproti tomu poslednímu z roku 2011 nezvyklé. Probíhá v době koronaviru a občané mají od 27. března do 9. dubna možnost sečíst se online prostřednictvím elektronického formuláře, který bude zveřejněn na webových stránkách k tomu určených nebo přes mobilní aplikaci. Ten, kdo se nesečte online, má ze zákona povinnost od 17. dubna do 11. května vyplnit a odevzdat listinný sčítací formulář. První výsledky by se pak měly objevit na přelomu let 2021 a 2022.

Sčítání přinese důležitá data

Sčítání občanů je zdrojem unikátních informací o životě v České republice. Získaná data mají pomoci při plánování opatření, aby se v Česku žilo lépe – například řešení nedostatku volných bytů nebo třeba zavádění vlakových a autobusových spojů v místech, kde dříve nebyly.

Akce je povinná pro všechny občany žijící v naší zemi, kteří musí v rozsáhlém dotazníku podrobně vyplnit řadu otázek, mezi které patří například: "Kde bylo Vaše první obvyklé bydliště po narození?", "Kam chodíte či jezdíte do práce nebo školy?" nebo "Jak často dojíždíte či docházíte do práce nebo do školy z obvyklého bydliště?" Pokud formulář v online či fyzické podobě nevyplníte – nebo ho někdo nevyplní za vás – hrozí vám pokuta deset tisíc korun.

Lidé na sociálních sítích se bouří

Redakce eXtra.cz zveřejnila na svém Facebooku anketu, co si čtenáři myslí o sčítání lidu v roce 2021. Valná většina lidí hlasovala, že to dle jejich názoru v době koronaviru a probíhajících protiepidemických opatření správné není "Myslím, že teď je ta nejvhodnější doba," začíná ironicky svůj komentář jeden ze čtenářů. Další sarkasticky píše: "A kdy jindy? Však teď mají jistotu, že budou všichni doma a na nikoho nezapomenou." Najdou se ale i ti, kteří jsou z akce dle svých komentářů vyloženě rozhořčeni: "U nás je všechno postavený na hlavu" nebo "Tady už není normální vůbec nic," zní v diskuzi pod anketou. Je ale i řada lidí, kteří se sčítáním občanů v době koronaviru problém nemají, sečíst se přece mohou online. Díky tomu pak nemusí nikam chodit a žádný sčítací komisař je nenavštíví.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy