Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Schválení daňového balíčku: Cigarety budou zdražovat, místo stravenek mohou být peníze

Schválení daňového balíčku: Cigarety budou zdražovat, místo stravenek mohou být peníze
Zdroj: archiv Alena Schillerová
+ Dalších 6 fotografií
rozhodnutí
Od příštího roku bude možné, aby si zaměstnanci místo stravenek vybrali peníze. Vláda v pondělí schválila nový daňový balíček, který má nejen tuto novinku pro pracovníky, ale také se změní cena cigaret. Každý rok totiž bude stoupat o 5 %.

Na pondělním jednání vlády se jednalo o novém daňovém balíčku, který přinese několik změn. Mezi roky 2021 a 2023 byl měla ročně stoupat o 5 % spotřební daň na cigarety a další tabákové výrobky. Zvýšení daně by do státního rozpočtu mělo ročně přinést až dvě miliardy korun.

Stravenky nebo rovnou peníze

Zaměstnanci budou mít navíc možnost vybrat si mezi závodním stravováním, stravenkami a vyplácením příspěvku na stravování ve formě peněz. Ministryně financí Alena Schillerová uvedla, že se nic neruší, třetí možnost je dobrovolná. Na vyplácení příspěvku tak dosáhnou i menší firmy a je na podnikateli, které bude nabízet.

"Jestliže budou místo barevných papírků vyplácet peníze ve stejné hodnotě, zbaví se vysokých poplatků a zbytečného papírování," upřesnila Schillerová. Dodala, že pokud zaměstnancům stravenky vyhovují, nic se pro ně nemění. "Zbavení" se stravenek může pomoci restauračním zařízením, které musí stravenkovým společnostem vyplácet až 7 % provize na úkor jejich marži.

Snížení daňového základu pro firmy a OSVČ

Daňový balíček navíc obsahuje i návrh, který by se mohl zalíbit OSVČ a firmám. Budou si moci totiž snížit daňový základ u daní z příjmů o výdaje, které museli vynaložit v boji s pandemií koronaviru v období od 1. března do 31. května. Vláda tím chce podpořit ty, kteří pomáhali v boji proti šíření nákazy, jako byla výroba roušek a dalších zdravotních pomůcek, které dodávali zdarma. Vše musí ještě projít Sněmovnou.

Vláda chce navíc pomoci těm rodičům, kteří mají hospitalizované děti a osvobodí je od místních poplatků. "Když zůstávají s malým dítětem v nemocnici, jejich pobyt hradí zdravotní pojišťovna. Pokud ale obec vybírá poplatek z pobytu, ten už rodiče zaplatit musí. S tím ale bude brzy konec," uvedla Schillerová na Twitteru.

Monika Bagárová dál kojí dvouletou dceru: Nevím, jak přestat!

Související články

Další články

Nejnovější kauzy