„Kdybych mohla, vrátila bych čas o mnoho, mnoho let zpátky, abych se spolu s celou vládou a všemi, kdo nesou zodpovědnost, mohla lépe připravit na situaci, která nás v pozdním létě 2015 zastihla spíše nepřipravené,“ uvedla Angela Merkel na tiskové konferenci. Přesto nelituje, že uprchlíkům z celého světa Německo otevřelo svou náruč.

Svých kroků nelituje, ale kdyby mohla, dělala by věci jinak. To je hodně schizofrenní výrok.

„Nikdo, ani já, nechce, aby se to opakovalo, protože jsme se z historie poučili. Plně ale stojím za svými rozhodnutími,“ uvedla nejmocnější žena Evropy.

Do Německa loni celkem přišlo téměř 1,1 miliónu uprchlíků. Nedaří se je integrovat. Neumí jazyk, nemají vzdělání a velké německé firmy o ně nestojí.

Německo se také potýká s nárůstem kriminality.

Navíc do země přišly zvyky, které místní legislativa nezná – například dětské nevěsty. Již dříve německá společnost bojovala se zvyky, které nemají oporu v evropském právu – například vražda ze cti nebo výrazná převaha muže nad ženou. Jde o principy, které vychází z islámského práva.

CDU ve volbách do berlínského zastupitelstva propadla – získala jen 17,6 procenta hlasů. Vedení strany se bojí, že pokud bude Angela Merkel u moci, další volby přinesou další porážku.

Naopak posiluje pravicová Alternativa pro Německo. Straně je vytýkáno, že hraje na protiimigrační strunu. Jenže AfD v podstatě stačí, aby se vymezovala vůči politice, jakou Angela Merkel nastavila a prosazovala.