Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Schillerová ustoupila: 25 tisíc dostanou všechny OSVČ, i když jim neklesly příjmy

Zdroj: reprofoto iVysílání ČT
+ Další 2 fotografie
koronavirus
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zmírní podmínky pro OSVČ postižené koronavirovou krizí, za kterých dostanou od státu 25 tisíc korun podpory. Z návrhu bude vyškrtnuta i nejzásadnější podmínka o poklesu příjmů, zažádat o peníze budou moct i studenti. Schillerová tak činí po tlaku ze strany živnostníků.

Podpora pro OSVČ kvůli koronavirové krizi bude plošná, uvedla ministryně financí Alena Schillerová „To znamená, že náš návrh zní jednoznačně. Podpora bude určena pro všechny OSVČ, které začaly podnikat před 12. březnem, tedy před datem, kdy jsme vyhlásili nouzový stav,“ řekla webu iDNES.cz.

Místopředsedkyně vlády zdůraznila, že nechtěla nikomu nic upírat. Chtěla prý jednat v zájmu primární spravedlnosti. "Příklady z praxe nás přesvědčily o tom, že co největší plošnost je v tuto chvíli správná. Vypustíme podmínku, že tržby OSVČ musely za poslední tři měsíce oproti loňskému roku poklesnout o deset procent,“ dodala Schillerová.

Podrobnosti zveřejnila i na Twitteru: "Pětadvacítka pro OSVČ. Dali jsme jí ta nejmírnější pravidla a na pomoc díky tomu dosáhne až 700 tisíc drobných podnikatelů. Finanční správa pošle 25 tisíc korun na vaše bankovní účty do konce dubna."

Kdo nárok nemá

Stále platí, že OSVČ musí podnikat na hlavní činnost. Na podporu mají nově dosáhnout i podnikající studenti. Kdo má živnost pouze na přivýdělek při zaměstnání, pobírá dávky v hmotné nouzi nebo je registrovaný na Úřadu práce, na 25 tisíc korun nárok nemá. Nepochodí také ti, kteří živnost pozastavili nebo zrušili. Ministerstvo financí teď dokončuje pozměňovací návrh spolu se zástupci podnikatelů, poté ho projedná sněmovna.

„Máme na to už jen několik dní, protože Sněmovna zasedá příští týden,“ upřesnila ministryně, která si představuje, že systém bude co nejjednoduší. "Jeden formulář s číslem účtu OSVČ - a hned posíláme peníze," uzavřela.

Související články

Další články