Trendy tagy Simona Krainová očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Schillerová s Babišem chtěli Senát zrušit: Teď to zpackali a musejí u něj škemrat o pomoc

Zdroj: Profimedia
Andrej Babiš
Otázka zrušení superhrubé mzdy leží na stole už nějaký čas a stále se nedaří dotáhnout do konce. Sněmovna sice minulý týden schválila podobu nového zákona, tu ale nyní chce Andrej Babiš (ANO) spolu s Alenou Schillerovou (ANO) upravit. Jenže k tomu nyní oba potřebují Senát, který v minulosti tak zarytě kritizovali a označovali za předraženou špínu, kterou nikdo nechce. Najednou jim je Senát dobrý, protože jak sám Babiš uznal, podoba zákona o zrušení, kterou si mimochodem schválilo také hnutí ANO, je podle premiéra katastrofa.

Poslanecká sněmovna už minulý týden schválila daňové změny, ve kterých je i zrušení superhrubé mzdy. Pro to hlasovali především poslanci za ANO, ODS, SPD. Nyní ale premiér Andrej Babiš (66) uznal, že podoba zákona je hrubě nevydařená.

Spolu s ministryní financí se tak včera snažili přesvědčit Senát, aby novelu zákona upravil. „Pan premiér i paní ministryně financí přiznali, že to, co Sněmovna schválila, je katastrofa,“ sdělil předseda Senátu Miloš Vystrčil. Babiš se Schillerovou tak chtějí, aby Senát zrušil vyšší slevu na poplatníka a nechal daňové sazby 15 a 23 procent. Zvýšení slevy přitom už bylo schváleno.

Je to senátorská špína

Premiér se šéfkou státní kasy tak nyní musí spoléhat na Senát. Ten Senát, který doposud tak vehementně kritizovali a chtěli jej zrušit. Podle Babiše je totiž zbytečný a stojí moc peněz. „Co Senát? Údajná pojistka demokracie… Voliči o Senát nestojí. Zrušit Senát, to by nebyl žádný divoký experiment… Navíc: kdyby platilo, že Senát je pojistka a kontrola správnosti zákonů, měl se za jeho existence už dávno snížit počet novel a novel těchto novel, kde se upravuje, opravuje a napravuje kolem dokola. A to se nestalo,“ napsal Babiš ve své knize O čem sním, když zrovna spím.

Stejného ražení je i Schillerová, která se do Senátu opřela minulý rok při debatě o senátní žalobě na prezidenta Zemana. „Celou dobu, co tu sedím, dostávám desítky zpráv od lidí… Není tam jediný vzkaz na podporu této žaloby. Jsou tam vzkazy na podporu prezidenta a vzkazy typu, jak se tady utrácejí peníze daňových poplatníků, jak se tady mlátí prázdná sláma, a dokonce si dovolím, nepoužívám tvrdé výrazy, jeden z nich citovat: Je to opoziční a senátorská špína," řekla Schillerová, která svůj citát rozhodně nevybrala náhodou.

Senát ovládá opozice

Kamenem úrazu pro hlavy hnutí ANO je nejspíš i fakt, že v Senátu mají většinové zastoupení opoziční strany, v čele s ODS (včetně předsedy Miloše Vystrčila). Premiérově straně se totiž už delší dobu nedaří proniknout do Senátu, tak jako do Sněmovny. Babiš se Schillerovou se přitom nyní musí spolehnout na onu „senátorskou špínu“, aby upravila to, co poslanci z ANO, ODS a SPD zpackali.

Související články

Další články