Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Svatba na první pohled Počasí

Nejnovější kauzy

Schillerová hrozila zvýšením daní o 150 miliard, pokud by neprošla novela zákona

Zdroj: reprofoto iVysílání ČT
+ Další 3 fotografie
koronavirus
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na jednání Poslanecké sněmovny vyhrožovala zvyšováním daní. Pokud neprojde novela zákona o rozpočtové odpovědnosti, musely by prý narůst o 150 miliard. Anebo budu muset seškrtat výdaje, prohlásila v dolní komoře Schillerová. Poslanci novelu nakonec schválili.

Poslanecká sněmovna ve středu schválila novelu zákona, která mění pravidla rozpočtové odpovědnosti. V předešlých dnech ji zamítl Senát. Opozice vládní návrh kritizovala s tím, že by umožnil zvyšování zadlužení Česka i po koronavirové krizi. Babišův kabinet se ale zavázal rozpočtový deficit snižovat.

Ministryně financí Alena Schillerová v dolní komoře hrozila, že pokud návrh neprojde, bude muset zvýšit daně. „Oproti střednědobému výhledu by to znamenalo seškrtat výdaje alespoň o 150 miliard korun nebo o tuto částku zvýšit daně, oboje považuji za chybný krok a neměli bychom to připustit,“ řekla na jednání Sněmovny.

„Kde byste našli těch 150 miliard korun? Asi neseškrtáme důchody, nevyhodíme učitele a úředníky. Nebo škrtneme investice? Propustíme vojáky, policisty, celníky nebo hasiče? Pokud nechceme naše občany ještě více frustrovat, potřebujeme tuto novelu,” dodala Schillerová.

Výhrůžky navzdory slibu

I když návrh prošel a zvyšování daní tak nejspíš nebude, jednalo se o velkou změnu v rétorice Schillerové. Ta totiž před dvěma dny slibovala, že daně se rozhodně zvyšovat nebudou.

„To nejhorší, co by se našim podnikatelům teď, když se začnou vyhrabávat z této pandemie, mohlo stát, by bylo, kdybychom jim teď zvýšili ještě daně. Takže rozhodně nic takového neplánujeme,” řekla na tiskové konferenci po jednání vlády, na které byl odsouhlasen schodek rozpočtu 300 miliard.

Většina opozičních poslanců s novelou nesouhlasila. Zákon však podpořilo 101 koaličních zákonodárců z ANO, ČSSD a KSČM.

Související články

Další články