Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Scenárista Zločinů Velké Prahy: Navazovat na legendu, jako jsou Hříšní lidé, je komplikované

Denis Šafařík, Jaroslav Plesl a Jiří Langmajer. Trojice hlavních protagonistů seriálu Zločiny Velké Prahy.
Zdroj: Se souhlasem České televize
Předchozí Další
Rozhovor
Na kriminální sérii České televize Zločiny Velké Prahy se podílel také scenárista Jan Drbohlav (53), který pro ni napsal díly Nedohraná etuda a Zmizelá. Tvůrce uvádí na svých webových stránkách, že s nabídkou se na něj obrátil autor seriálu Petr Zikmund (74). „Koncept seriálu, který se odehrává v roce 1922, tedy v roce, kdy se menší města a vesnice v okolí Prahy připojily k hlavnímu městu, se mi moc líbil,“ napsal Drbohlav, který také řekl několik slov pro eXtra.cz.

Jak je těžké dodržet všechna pravidla, která má mít detektivka?

Je to trochu těžké a je to trochu povinnost, protože jsou to zkrátka pravidla hry. Když hrajete nějaký sport, tak musíte také hrát podle pravidel, a detektivka je hra.

Jak bylo náročné držet se historických reálií?

S tímhle se musí pracovat od začátku, když se už dělá na námětu a pak přes scénář až k nějakému finálnímu tvaru. Tvůrci musí pořád v hlavě mít, kdy se to odehrává a jaké prostředky jsou k dispozici. Dnes existují mobily a podobné věci. Dřív se například muselo někde něco rychle zjistit tak, že se na místo muselo dojít nebo dojet. V tom se liší tvorba historické detektivky od současné. O to je to ale zábavnější.

Jak je těžké navázat na seriálové klasiky jako Hříšní lidé města pražského nebo Četnické humoresky

Principiální odpověď zní, že je to nesmírně těžké. Zločiny Velké Prahy bych ale spíš vztáhl k Hříšným lidem, protože Četnické humoresky se sice odehrávají ve stejné době, ale je to trochu jiný typ detektivek. Jedná se tam o četnictvu, jde to víc do komedie, je to lidovější, kdežto přeci jen Zločiny Velké Prahy mají s Hříšnými lidmi společné to, že se případy odehrávají v trochu odlišné společnosti a podobně. Když navazujete na legendu, jako jsou Hříšní lidé, je to komplikované.

Jsou pro vás Hříšní lidé nebo například samotné povídky Jiřího Marka, podle kterých jsou natočení, velkou inspirací?

Asi ano. Jsou to věci, které mám velmi rád. Povídky Jiřího Marka jsem četl poprvé, když mi bylo asi patnáct, a byl jsem tím tehdy samozřejmě nadšený a oslněný. A možná ta inspirace byla průběžná po celý můj život. Inspirují mě vždy, když si jimi listuji.

Víte už při tvorbě, kdo bude postavy hrát, abyste je mohl psát hercům přímo na tělo?

Jak kdy. V případě Zločinů Velké Prahy jsem věděl, že Jaroslav Plesl (46) bude hrát inspektora Budíka a že Jiří Langmajer (54) ztvární inspektora Havlíka. Myslím, že jsem nevěděl, kdo bude hrát postavu policejního agenta Martina Nováčka (ztvárnil ji Denis Šafařík (27) – pozn. red.). Nevěděl jsem to také u postav, které se týkají jen jednotlivých případů.

Dal jste si při tvorbě scénářů pro Zločiny Velké Prahy nějakou výzvu, které jste chtěl po umělecké stránce dosáhnout?

Chtěl jsem napsat dobrou detektivku. Otázka je, jak moc je to jednoduché. O tom bychom si mohli dlouze povídat, ale udělat dobrý snímek, který by se lidem líbil, to je vždycky nejvíc.

Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy