Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Veronika Kopřivová Horoskop Počasí Černobyl

Nejnovější kauzy

Sbohem, nejlepší rejžo! Smrt Vorlíčka (†88) rozplakala Saxanu, Rumburaka i prince z Tří oříšků

+ Dalších 29 fotografií
TRUCHLENÍ
Úterní smrt krále dětských filmů a seriálů Václava Vorlíčka (†88), který zemřel v pražské Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského, dojala všechny hvězdy, které s ním kdy pracovaly. Pro svého „rejžu“ tak pláčou i představitelé prince z Tří oříšků pro Popelku, Rumburaka z Arabely nebo Saxany z Dívky na koštěti.

Pavel Trávníček o smrti Václava Vorlíčka do našeho telefonátu nevěděl. „Ježišmarjá… To je mi líto. Naposledy jsme se viděli v říjnu 2018 na premiéře muzikálu Popelka. Působil dobře. Byl to samozřejmě stařičký pán, ale pořád mu to skvěle pálilo. Odešla opravdu hodně velká legenda. Ach jo. Je to kus mého filmového života. Ach bože… Zapálím Václavovi svíčku. Byl to humorista, měl rád sarkastický humor, ale byl za všech okolností elegantní. Náš vztah byl tak dlouholetý a vídali jsme se tak často, že už jsem ho považoval za rodinu. Rádi jsme se spolu smáli. Je to strašné. Nevím, co se teď bude dít. Musím to v sobě zpracovat,“ soukal ze sebe Trávníček. Ten s Vorlíčkem natáčel Oříšky v roce 1973.

Šok ze smrti oblíbeného režiséra neskrýval ani Jiří Lábus. „To slyším poprvé. Mrzí mě to. Neviděli jsme se už asi rok a půl, ale předtím jsme byli na jednom festivalu a byl velmi svěží. Jen trochu hůř slyšel a musel chodit o hůlce, jinak byl velmi šik. Jinak jsem s ním zažil největší natáčení svého života. Seriál Arabela byl opravdu velmi rozsáhlý projekt. Práce s ním byla vždycky báječná. Byl nesmírně klidný, nenechal se vytočit, přestože natáčení bylo kolikrát kvůli různým náročným trikům a organizačním záležitostem velmi složité. Václav Vorlíček ale všechno zvládal s velkou elegancí a noblesou. Obdivoval jsem ho za to. Zanechal tu za sebou celou řadu komedií, které už nikdy nikdo nedokáže napsat,“ vysekl svému bývalému šéfovi poklonu seriálový Rumburak.

„Pokud vím, tak měl dvě dcery, které se o něj skvěle staraly. Jeho paní už před časem zemřela,“ dodal herec.

Do smrti plánoval práci

„Je mi to líto. Václav Vorlíček byl i přes pokročilý věk krásným příkladem toho, že člověk sice může stárnout, ale přesto do poslední chvíle žít naplno. Vím, že byl lehce otrávený z toho, jaké měl problémy s kolenem, ale pořád byl plný plánů na další natáčení. Stále pracoval a kdyby se někdo nahoře nerozhodl jinak, určitě by ještě něco natočil. Byl jedním z mála, kdo nikdy nezapomínal na tvorbu pro děti. Je to velká ztráta, protože takové krásné pohádky, které nám tu zanechal, už asi nikdy nevzniknou. Zajímavé je, že Dívka na koštěti byla o nadpřirozených bytostech, které byly přitom komunistickým papalášům proti srsti, ale pan Vorlíček to dokázal prosadit. Film se mimořádně povedl, i když byl vůči komunistické ideologii nepřiznivý. Dodneška nechápu, jak to prošlo,“ říká představitelka Saxány Petra Černocká, která se své role ujala v roce 1971.

O 40 let později vzniklo pokračování Saxána a Lexikon kouzel, to ale diváci i kritika ztrhali.

„To na něm bylo asi nejsympatičtější, že se takovými věcmi vůbec nezaobíral. Vlastně ani neměl čas to řešit, jak stále pracoval na nových projektech. Pamatuju si, že říkal: ‚No a co, hlavní je, že film si na sebe vydělal!‘, ale dál to nijak nekomentoval. Po tom všem, co vytvořil, neměl čas ani se chovat dotčeně,“ dodala Černocká.

Mohlo by vás zajímat

Další články