Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Česko se rozloučilo s hercem Karlem Fialou: Ladislav Županič se rozplakal ještě před proslovem

Česko se rozloučilo s hercem Karlem Fialou: Ladislav Županič se rozplakal ještě před proslovem
Zdroj:
+ Dalších 11 fotografií
pohřeb
Rodina, přátelé a ti nejbližší se v pátek sešli v obřadní síni Krematoria Strašnice, aby dali poslední sbohem úžasnému Karlu Fialovi. Představitel legendárního Limonádového Joea odešel ve věku 95 let. Na pohřeb dorazil i herec Ladislav Županič (77), který se ujal smuteční řeči. Vzpomínal na společné začátky a také na poslední slova, která od Fialy slyšel.

Poslední rozloučení

Poslední rozloučení s Karlem, který se do srdcí fanoušků zapsal jako Limonádový Joe, proběhlo v pátek v 11 hodin. Desítky lidí se přišly rozloučit s legendárním hercem a nechyběl ani Ladislav Županič, který se kvůli zesnulému příteli rozplakal. Smuteční řeči se ujal právě on.

"Byl to milovník života, milovník divadla, milovník sportu, jehož hvězda v karlínském divadle zářila 40 let," rozpovídal se Županič. "Nejen, že jsme spolu hráli, ale sdíleli jsme i stejnou šatnu. První, co jsme zkoušeli, byla slavná West Side Story, to už mu bylo přes 40... Karel začal o to víc sportovat a udržovat se. Když byla premiéra, vypadal mladší než kolegové, kteří byli mladší o 15 let než on," pokračoval herec v řeči.

"Oba jsme Lvové, naše hádky byly silnější. Po maximálně měsíci jsme si zavolali a omluvili se, vše bylo zažehnáno. Měl jsem ho moc rád," vzpomínal Županič. "Naposledy jsem ho viděl 3. 8. letošního roku, šel jsem mu popřát. Seděl v křesle obrácený k oknu, poznal mě, povídali jsme si. Pak jsem viděl, že je unavený, tak jsme se rozloučili, řekl jsem, že zase přijdu a on řekl: 'Nechoď, já už tu nechci být.' Milý Karle, na svoji čest ti slibuji, že si dnes nedám limonádu, ale whisky. Ať tě pánbůh provází, děkuji ti, děkuji za všechno," rozloučil se herec se svým přítelem.

V obřadní síni byla slyšet píseň Theme from Love story od Francise Laie a také píseň Maria z West Side Story. "Ahoj tati, chtěl bych ti poděkovat za statečnost nekonečný optimismus a taky za to, že jsi nás učil, že v životě, stejně jako v Limonadovém Joeovi, jednou všechno dobré skončí," vzkázal Fialovi jeho syn.

Známý český herec a zpěvák Karel Fiala (†95) odešel do hvězdného nebe v průběhu minulého týdne. Někdejší hvězda karlínské opery zemřela v léčebně dlouhodobě nemocných. Pro Karla byla smrt vysvobozením. Před smrtí herec už nechodil, neslyšel ani neviděl.

Prkna, co znamenají svět

Karel Fiala se narodil 3. srpna 1925 v Ostravě. Ačkoliv se původně měl stát kominíkem, kterým se i vyučil na střední škole, zpěv ho nakonec lákal mnohem víc a rozhodl se proto ke studiu na Státní konzervatoři v Praze. Po absolutoriu roku 1952 získal angažmá v Národním divadle a od roku 1956 byl jako tenor sólistou Hudebního divadla v Karlíně. Objevil se například v představeních Uličnice, Na tý louce zelený, Krajkový šátek či v operetách Rosemarie, My Fair Lady nebo Veselá vdova.

V polovině 50. let se začal Fiala uplatňovat kromě divadelních prken i před kamerami. Zahrál si například ve filmech Labakan, Dalibor, Povodeň či Dařbuján a Pandrhola. Sám ale netušil, že v 60. letech dostane příležitost, která z něj udělá hvězdu nejen v krajině české.

Pistolník s kolalokou

Limonádový Joe aneb Koňská opera je jednou z nejslavnějších a nejoblíbenějších českých filmových komedií, kde správní muži pijí pouze kolalokovu lihuprostou limonádu a zákon má podobu pistolníka, vybaveného přesnou muškou, zářivým úsměvem a lahodným tenorem. Takový je legendární film, kde Karel Fiala ztvárnil hlavní roli.

Snímek se líbil nejen českým divákům, s úspěchem se setkával i v zahraničí, a dokonce si ho oblíbil i legendární americký herec Henry Fonda. Šlo navíc o první československý film, který mohl získat nominaci na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy