Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci eXtra na Ukrajině Oktagon 54 Survivor 2024

Sbohem Blatný, vítej Arenbergere! Mám čisté svědomí, loučí se exministr zdravotnictví

Novým ministrem zdravotnictví se stal Petr Arenberger
Zdroj: Profimedia / Koláž eXtra.cz
VÝMĚNA MINISTRŮ
Jan Blatný (za ANO) dnes po zhruba pěti měsících skončil jako ministr zdravotnictví. Novinářům řekl, že prezident Miloš Zeman ho na návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) z funkce odvolal. Čtvrtým ministrem zdravotnictví v nynější vládě se stal podle Babišova návrhu ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.

Blatný novinářům řekl, že své odvolání chápe jako politické rozhodnutí, na které měl Babiš právo. "Sám za sebe mám čisté svědomí, že jsem pracoval jen a jen na základě své odbornosti a rozhodoval na podkladě odborných dat a analýz," uvedl. Babišův krok se podle něj dá interpretovat tak, že podle premiéra je už země v rámci epidemie covidu-19 z nejhoršího venku.

O konci Blatného se mluvilo delší dobu. Babiš mu poslal v poslední době několik vytýkacích dopisů. Kritizoval ho mimo jiné za podle něj příliš přísné podmínky pro podávání experimentálních léků na covid-19 nebo za postup při tendru na testy pro školy. Odchod Blatného z čela zdravotnictví požadoval Zeman kvůli ministrovu postoji k ruské vakcíně Sputnik V.

Nový ministr Arenberger

Novým ministrem zdravotnictví se ve středu před polednem stal ředitel vinohradské nemocnice dvaašedesátiletý Petr Arenberger Do funkce ho na Pražském hradě jmenoval prezident Miloš Zeman, který předtím odvolal dosavadního ministra Jana Blatného. Babiš nového šéfa úřadu uvede do funkce ještě dnes. Od úterý se spekulovalo i o osudu ministra školství Roberta Plagy (za ANO). Ten ale i nadále zůstává ve své funkci.

Arenbergera považuje za vhodného i vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček. "Pan Arenberger je odborník. Věřím, že naváže na práci ministra Blatného a podaří se mu dotáhnout do úspěšného konce boj s epidemií," uvedl pro ČTK.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy