O tom, že se Sobotka chystá opustit vedení strany už se nějakou dobu mluví. Teď však tuto informaci potvrdily portálu Echo24 tři zdroje. Očekává se, že oficiální stanovisko bude oznámeno ve středu odpoledne na tiskové konferenci ČSSD. V sobotu sociální demokraty čeká programová konference, na které plánují představit předvolební kampaň. Během ní také proběhne jednání Ústředního výkonného výboru.

Někteří poslanci strany uvedli, že takováto změna by právě přes tento orgán strany měla bez problému projít. V souvislosti se středečním jednáním grémia i sobotním zasedáním Ústředního výkonného výboru padají slova jako odvolání, odstoupení či rezignace Bohuslava Sobotky. Z prohlášení ČSSD ale vyplývá, že Bohuslava Sobotku může odvolat pouze sjezd ČSSD. Stejně tak pouze sjezd strany může volit nového předsedu. K Sobotkově odvolání tak v sobotu dojít nemůže, ale nabízejí se i jiné možnosti.

  1. Bohuslav Sobotka sám nabídne svou rezignaci. Pokud bude panovat shoda mezi členy vedení, stranu do příštího sjezdu povede statutární místopředseda a ministr vnitra Milan Chovanec.
  2. Bohuslav Sobotka sice rezignaci nabídne, ale členové vedení s tím nemusí souhlasit, popřípadě nemusí souhlasit s tím, aby stranu vedl Milan Chovanec. Může tak nastat patová situace a dojít ke složitému hlasování.
  3. Bohuslav Sobotka rezignaci nenabídne a za stávajících podmínek strana dojde k volbám a dalšímu sjezdu. Ten svolává právě Ústřední výkonný výbor nejméně 90 dní před konáním sjezdu. Tato varianta je ale nejméně pravděpodobná.

Sobotka má podle médií v plánu postavit většinu členů grémia před hotovou věc. Chce tak zabránit tomu, aby se o jeho odvolání dále diskutovalo.

Výměna předsedy strany pár měsíců před volbami není nic neobvyklého. Podobně se zachovala ODS v roce 2010, když těsně před volbami představila místo Mirka Topolánka jako lídra strany Petra Nečase.

Sobotka minulý týden také oznámil rozpad manželství a spekuluje se o tom, zda ČSSD nepropadá vládní krizi. V neděli pak slovenská média oznámila, že Sobotka chce odejít z vedení strany. Premiér tuto informaci v pondělí nechtěl komentovat a novinářům se vyhýbal. Informace ze slovenských médií v neděli nevyvrátil ani nepotvrdil mluvčí strany Mikuláš Klang.