Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Sberbank v ČR končí: Co dělat, když jste měli u této banky účet

Sberbank.
Zdroj: Profimedia
finance

Česká národní banka odejme bankovní licenci Sberbank CZ, která má vazby na Rusko. Důvodem je zhoršení situace banky v souvislosti s odlivem vkladů po napadení Ukrajiny Ruskem. Klienti banky v tuto chvíli nemohou disponovat všemi penězi, které mají u banky uložené. Co dělat dál, pokud jste klientem banky? A kolik peněz je dobré nechávat na účtu?

"Tuzemské banky jsou dlouhodobě vybavené vysokou úrovní kapitálu a likvidity, které je činí velmi odolnými i v současné situaci... Naše banky se orientují dominantně na financování české ekonomiky, českých firem a občanů České republiky a podléhají dohledu České národní banky. Jejich podnikání v Rusku je velmi zanedbatelné a případné selhání ruských úvěrů a cenných papírů by na jejich finanční situaci nemělo žádný vliv," uvedla centrální banka.

Vklady klientů bank, včetně Sberbank, jsou ze zákona pojištěny do 100.000 eur (zhruba 2,5 milionu korun) pro jednoho vkladatele u jedné banky nebo družstevní záložny.

"Likviditní krize Sberbank CZ byla způsobena externím, geopolitickým vývojem. Jedná se tak o izolovaný a specifický problém banky, která není významná z hlediska tuzemského bankovního sektoru. Ten tak i nadále zůstává jedním z nejrobustnějších a nejstabilnějších v Evropě," uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Vklady jsou v bezpečí

"Vklady klientů jsou v bezpečí,“ souhlasí prezident České bankovní asociace Tomáš Salomon. Členské banky si podle něj uvědomují závažnost situace pro postižené klienty. Proto jsou v případě splácení jejich závazků připraveny jednat individuálně.

Ve čtvrtek a v pátek se před některými pobočkami Sberbank tvořily fronty lidí, kteří chtěli zrušit služby nebo žádali informace o fungování banky. Následně v pátek ve 14:00 banka pobočky uzavřela, u některých dohlíželi na situaci na žádost personálu policisté a strážníci. Zároveň některé české firmy kvůli ruské invazi na Ukrajinu vyhlásily bojkot služeb této banky.

ČNB dále informovala, že výplatu náhrad vkladů bude organizovat Garanční systém finančního trhu prostřednictvím finanční instituce, kterou určí. Následně rozhodla, že peníze klientům vyplatí Komerční banka. Garanční systém musí spustit výplatu do sedmi pracovních dnů ode dne, kdy obdrží písemné oznámení České národní banky o neschopnosti banky v krizi dostát závazkům vůči klientům. Podle informací ČNB disponuje nyní Garanční systém finančního trhu 35 miliardami korun pro výplatu vkladů podléhajících pojištění.

"Garanční systém finančního trhu je připraven zahájit výplatu náhrad pojištěných vkladů podle zákona do výše 100.000 eur (zhruba 2,5 milionu korun) na jednoho klienta, jakmile obdrží příslušné oznámení České národní banky," uvedla k řešení situace ve Sberbank CZ výkonná ředitelka Garančního systému finančního trhu Renáta Kadlecová. Systém má podle ní dostatek peněz k uspokojení všech oprávněných nároků na výplatu náhrad vkladů.

V bance mějte uloženo do 100 000 eur

"Když už musím mít peníze v bance, je lepší mít tam maximálně 100 000 eur, které jsou garantované. Klienti Sberbank o peníze nepřijdou, je však vždy dobré mít část peněz likvidních, tzn. něco v hotovosti, něco popřípadě v jiné bance na účtu zdarma. Většina lidí, kteří disponují vyššími úsporami, však stejně v bance 100 000 eur na účtu nemají, mají je diverzifikované v podílových fondech apod.," uvedl pro eXtra.cz Lubomír Krajíček, ředitel poradenské společnosti myFingroup. Klienti Sberbank podle něj určitě nepřijdou o úspory do 100 000 eur, zbytek klientů by se svých vkladů měl také dočkat.

Odborníci radí založit si účet v jiné bance, abyste mohli platit své závazky, například platby za energie a další pravidelné výdaje, a nedostali se do prodlení. Vždy si však ověřte, zda se platba neodeslala dvakrát.

Stejně tak je dobré upozornit svého zaměstnavatele, dodavatele a další subjekty, aby peníze posílaly už na jiný, nově založený účet. Vzhledem k tomu, že opatření přijatá ČNB zakazují Sberbank přijímat nové vklady, měla by se jakákoli platba poslaná na účty u této banky vrátit plátci jako nedoručitelná.

V případě závazků kontaktujte přímo věřitele

V případě, že máte závazky vůči někomu, kdo má účet ve Sberbank, radí ČNB tyto platby neprovádět a kontaktovat přímo věřitele. Důležité je, že do doby, než od něj obdržíte nové platební instrukce, nejste podle občanského zákoníku v prodlení s placením svého dluhu.

Pozor by si však měli dát lidé s exekucemi, pokud je příjemcem plateb účet ve Sberbank: „Veškeré platby, jejichž stranou jsou bankovní účty této banky, nemusí proběhnout řádně. Doporučujeme proto kontrolovat veškeré platby určené na účty soudních exekutorů nebo oprávněných v exekučních řízeních tak, aby neodcházely na účty banky Sberbank se čtyřčíslím 6800 za lomítkem (kód banky),“ uvedla pro server SeznamZprávy mluvčí Exekutorské komory Eva Rajlichová.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy