Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Šanel, Mišel a Kelvin či Slavomil: Rodiče v Česku opět ztrestali děti podivnými jmény

Šanel, Mišel a Kelvin či Slavomil: Rodiče v Česku opět ztrestali děti podivnými jmény
Zdroj: unsplash.com
jména dětí
Statistický úřad tradičně vydal přehled jmen, která dostaly děti v letošním lednu. Tradiční žebříček popularity dětských jmen vydává ČSÚ u příležitosti Evropského dne statistiky, který připadá na 20. října. Rodiče v Česku se podle něj opět nebáli značně experimentovat, za některá jména jim potomci jistě poděkují.

Křestní jména dětí narozených v lednu sleduje Český statistický úřad již dvacet let. "Stejně jako vloni se i na začátku letošního roku narodilo nejvíce Elišek a Jakubů. Není to žádné překvapení, Eliška zvítězila už popáté za sebou, Jakuba sesadil z pomyslného trůnu za posledních osm let jen jednou Jan. Na dalších předních místech pak byly Anna a Adéla, u chlapců Jan a Tomáš,“ hodnotí výsledky Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Adéla se do první trojky vrátila po sedmi letech, Tomáš po dvouleté absenci. Za dobu sledování od roku 1999 se na prvních třech pozicích u chlapců vystřídalo pouze pět různých jmen, u dívek to bylo dvakrát tolik. V případě předávání jmen rodičů dětem jsou Češi konzervativní. U chlapců se jméno přitom dědí výrazně častěji než u dívek, a to v 16 % případů oproti 4 %. S tím souvisí i větší kreativita u dívčích jmen, která je patrná při dlouhodobém pohledu na první dvacítku. Od ledna 1999 se v ní vystřídalo 28 chlapeckých a 37 dívčích jmen. Letošním nováčkem je Rozálie, která se mezi dvaceti nejpopulárnějšími jmény objevila poprvé.

Kromě populárních jmen obsahuje lednový žebříček samozřejmě i mnoho jmen kuriózních. „Z dívčích bych uvedl Hátu, Lorelaj, Sisi nebo Madonnu Miu. U chlapců zaujme Heliodor, Atrey, Lionel a Loki,“ doplňuje Tomáš Chrámecký z odboru vnější komunikace ČSÚ. Rodiče své holčičky pojmenovali ale i Šanel, Mišel, Kara, Shujie, Vizma nebo Florentýna a chlapečky rovněž Šanel, Musa, Slavomil, Kelvin nebo Pranav.

Marek Ztracený o synovi: Je to neřízená střela, pořád má něco zlomeného, maminka šílí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy