Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023

Šándor: Petříček a Hamáček poškozují ČR, zavřená ambasáda nikomu nepomůže

Andor Šándor kritizuje nejen Jana Hamáčka.
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další fotografie
ROZHOVOR

Ministr vnitra Jan Hamáček (42) a jeho rival z ČSSD a exministr zahraničí Tomáš Petříček (39) honí svá ega a poškozují Českou republiku. To v rozhovoru pro eXtra.cz tvrdí Andor Šándor (63), bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby a bezpečnostní poradce. Případné zavření české ambasády v Moskvě podle něj ohrozí české ekonomické zájmy v Rusku.

Andor Šándor: Hamáček je amatér

Andor Šándor již v první části rozhovoru pro eXtra.cz naznačil, že kauza ruských agentů ve Vrběticích znamená porážku Miloše Zemana, premiéra Andreje Babiše a Jana Hamáčka obvinil z toho, že se ani pořádně nedokážou domluvit, co budou říkat veřejnosti.

Co dál tvrdí?

Mohlo s celou kauzou nějak souviset nedávné bleskové odvolání ministra zahraničí Tomáše Petříčka?

„I když se to nabízí, úplně si to nemyslím. Petříček vyzval Jana Hamáčka v boji o předsednický post. Útočil ostře na jeho dosavadní politiku. Souvisela s tím možná jen rychlost, s jakou byl odvolán. Jen amatér vyhodí ministra a nemá za něj náhradu.

Jak dlouho se ví o aféře?

Andrej Babiš původně tvrdil, že o tom, že do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 měli být zapojeni ruští agenti, ho Jan Hamáček informoval v pátek 16. 4. večer. Ten se to také měl dozvědět v ten samý den.

Exministr zahraničí Tomáš Petříček však v sobotu 17. dubna uvedl, že informace o kauze měl už dříve, takže ho její zveřejnění nepřekvapilo. Tím „hodil vidle“ do prohlášení premiéra a Jana Hamáčka, neboť odvolán byl již v pondělí 12. 4., takže o tom musel vědět nejpozději v ten samý den. Staronový předseda sociální demokracie v reakci na Petříčka okamžitě začal vyhrožovat trestním oznámením pro podezření z úniku utajovaných informací.

Babiš ale i pod tlakem Petříčkových slov nakonec své tvrzení změnil, když uvedl, že o aféře jednal už v neděli 11. 4.

Jan Hamáček přitom ještě minulý týden stále plánoval cestu do Moskvy kvůli vakcíně Sputnik a to přesto, že Babiš byl proti. Když se provalila kauza Vrbětice, začal ministr vnitra a dočasný ministr zahraničí tvrdit, že šlo jen o zastírací manévr kvůli předvolání českého velvyslance v Rusku Pivoňky ke konzultacím. K těm došlo ve středu 14. 4. a tehdy už se ambasador dozvěděl o chystaném vyhoštění 18 ruských diplomatů.

Hamáček zatím nevyvrátil podezření především opozice, že do Ruska chtěl jet i přes informace od tajných služeb. Podle některých si možná vůbec neuvědomoval závažnost informací.

Tomáš Petříček s Hamáčkem obětují ČR

V sobotu Jan Hamáček vyhrožoval, že na Petříčka podá trestní oznámení. Zaregistroval jste to?

„Ano. Nechci se neustále bavit o výši inteligenčního kvocientu ministra vnitra, ale někdy je fakt lepší víc myslet a méně mluvit. Musí mu dojít, že tohle je jen plácnutí do vody, které se obrátí proti němu. Boj mezi nimi je ale tak zavilý, že obětují tuto zem. Kdyby byl Petříček frajer, tak nic takového neřekne. Je to od něj zhrzenost.

Takhle Hamáčkovi podtrhl nohy a ten musel přijít se svými povídačkami, které nás ještě víc diskreditují. Místo toho si měli nafackovat v Lidovém domě a ne takhle poškozovat tuhle zem. To si nezasloužíme. Jára Cimrman by těm dvěma mohl závidět. Takhle to nikdy nedotáhl.“

Zrušme závislost na Rusku

Česko-ruské vztahy budou nyní pod bodem mrazu. Vadilo by to něčemu? Nemůže nám to naopak pomoci v očích partnerů a spojenců?

„Nemyslím si to. Neměli bychom nikdy hrát trojské koně cizím zájmům, byť jsou to takzvaně naši spojenci. Ve své zahraniční politice bychom měli sledovat především vlastní zájmy. Neříkám, že by měly být diametrálně v rozporu se stanovisky organizací, v nichž jsme členy. To samozřejmě ne, ale měli bychom myslet na to, co je důležité hlavně pro nás.

Chtěl bych také podotknout, že devadesát procent plynu, který odebíráme, je z Ruska. Využíváme i hodně ruské ropy. Veškeré jaderné palivo do Dukovan a Temelína je také odtamtud. A Rusko se dosud nikdy nesnažilo tyto komodity využít proti nám.

Přimlouval bych se ale za to, abychom urychleně snížili závislost na Rusech ve vojenské oblasti. Jde především o náhradní díly. Nemůžeme mít vojenskou techniku závislou na zemi, se kterou jsme téměř v nepřátelském vztahu. Když nám přestanou dávat náhradní díly do vrtulníků, jsme nahraní. Celé vrtulníkové letectvo by bylo paralyzované. Ta závislost se snižuje, ale měli bychom se jí zbavit úplně. A to hodně rychle.“

Zavření české ambasády bude na nic

Postupuje ČR vůči Rusku diplomatickou cestou správně, nebo by měla podle vás zvolit jiný způsob reakce?

„Pokud je pravda, že za tím útokem ve Vrběticích stáli příslušníci ruské GRU (Hlavní správa rozvědky, ruská vojenská zpravodajská služba – pozn. red.), tak to zcela nepochybně nebyli lidé, kteří pracovali na ruské ambasádě v Praze. Přijeli do republiky na falešné doklady pod krytím jako obchodníci, velvyslanectví to vůbec nemuselo vědět a místní GRU také ne.

Reakce je, že jsme z ruské ambasády vyházeli všechny z GRU, navíc jsme k tomu přidali všechny z SVR (Služba vnější rozvědky, hlavní ruská zahraniční zpravodajská služba – pozn. red.). Ti ale nejspíš nejsou vinní.

Moskva to bere jako zcela bezprecedentní zásah. Ruská reakce je z jejich pohledu oprávněná, z našeho zase vypadá přemrštěně. Když vyhostili dvacet českých diplomatů, dávají nám tím zcela jasný signál.

Nevím, k čemu nám bude, pokud to povede k uzavření české ambasády v ruském hlavním městě. Nevím, jestli by za nás agendu dělalo jiné velvyslanectví, ale ekonomičtí radové a ekonomická diplomacie, to všechno bude pryč.“

Ublížili nám i Koněv a vlasovci

To jsme to měli mlčky přejít a tvářit se, že se nic nestalo?

„Obecně mám filozofii, že jen blbec si rozšiřuje okruh nepřátel. Když se k vám někdo chová vyloženě nepřátelsky, holt to jinak nejde. Za některé věci, které zhoršovaly vztahy s Ruskou federací, si ale bohužel můžeme i my sami.

Namátkou je to odstranění pomníku maršála Koněva. Když samosprávy zasahují do zahraniční politiky a vyvěsí například plaketu vlasovcům, to není dobře. Při obrovském počtu obětí, které ve válce ztratili, vnímá Rusko vše kolem toho citlivě.

Faktem ale je, že Rus měl vždy tendenci mluvit s námi spatra. To bylo už za Varšavské smlouvy a RVHP. Vždy se tak chovali a je to problém. Potíže v nulové komunikaci mezi státy jsou ale dlouhodobé. Kdy naposledy se potkali ministři zahraničí, kdy hlavy států?“

Studená zima s Ruskem

Jaká bude budoucnost našich vzájemných vztahů?

„Jsme na prahu studené zimy s Ruskem. O tom není pochyb. Nejsme schopni iniciovat žádná jednání, jedině že bychom se před Kremlem plazili po břiše. To samozřejmě nemůžeme, nesmíme udělat. Rusko nebude reagovat na nic. Jediná šance je, že dojde k oteplení vztahů mezi NATO nebo EU a Ruskem a v rámci toho se může přidat do řešení i česko-ruská otázka. Ale to by musely chtít obě strany.

Není to tak, že ruské administrativě vlastně špatné vztahy s evropskými státy vyhovují, že to umí propagačně prodat svým občanům?

„To možná ano, ale Rus potřebuje prodávat a dělat byznys. Rus nepotřebuje další sankce. Řeči o tom, že Rusku vlastně sankce nijak nevadí a neubližují, nejsou pravdivé. Vadí jim a hodně. Koušou. Ne vše se dá nahradit z domácích zdrojů.

Dobré vztahy s Evropou zkrátka potřebují. A velká otázka je, jaké je budou mít s Německem. Angela Merkel uměla jednat s Vladimirem Putinem, ale u vlády bude už maximálně jen půl roku. A je otázka, jaký pohled na vztahy s Ruskem budou mít její nástupci. V zájmu Moskvy není, aby se zhoršovaly vztahy s EU. A kdyby se od nich odvracelo Německo, tím víc by hrozilo, že se Američanům podaří zablokovat plynovod Nord Stream a vnutí Němcům svůj podstatně dražší břidlicový plyn. To Rusové opravdu nechtějí.“

Zprasená akce

Co říkáte na vyjádření exprezidenta Václava Klause, který odhalení ohledně Vrbětic nevěří a tvrdí, že si vláda vymyslela nového strašáka, protože strašení covidem podle něj už nefunguje?

„To je trochu expresivní vyjádření. Taky jsem pro to, aby se lidé přestali strašit. Ale tak, jak to bylo předloženo, je to z naší strany především docela zprasená akce. Nebylo to udělané dobře. S covidem bych to nespojoval.“

Tajný vztah Kristýny a Andreje z Big Brothera. Znali se ještě před show

Související články

Další články

Nejnovější kauzy