Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Šándor o Vrběticích pro eXtra.cz: Je to porážka Hradu. Babiš a Hamáček se nyní střílí do kotníků

Andor Šándor o skandálu s výbuchem munice ve Vrběticích.
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
ROZHOVOR

Andor Šándor (63), bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby a bezpečnostní poradce, má značné pochybnosti o tom, jak vláda prezentuje údajné zapojení ruských špionů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. „Je to porážka Hradu. Ale Andrej Babiš a Jan Hamáček se nyní střílí do kotníků,“ nechápe v rozhovoru pro eXtra.cz.

Andor Šándor: Jan Hamáček nemluví pravdu

Andor Šándor vidí v tom, jak celý skandál prezentuje vláda, spoustu slabých míst a podle něj je klidně možné, že šlo o vedlejšák agentů a ne o oficiální akci ruských zpravodajských služeb. Co dalšího prozradil eXtra.cz?

Aféra s ricinovým kufrem

Respekt přišel s tvrzením, že začátkem dubna 2020 do ČR přicestoval muž spojený s ruskou ambasádou, který prý přivezl i kufr se smrtelně jedovatým ricinem.

Jeho terčem údajně měli být starosta Řeporyj Pavel Novotný za plaketu v Rusku nenáviděným vlasovcům za pomoc při osvobozování Prahy a starosta Prahy 6 Ondřej Kolář kvůli odstranění pomníku kontroverzního maršála Koněva. Kromě nich dostal policejní ochranku i pražský primátor Zdeněk Hřib.

O Rusovi cestujícím se záhadným kufříkem měla vědět i BIS (tajná služba) a kvůli zveřejnění případu podala trestní oznámení pro únik utajovaných informací.

Česko v reakci vyhostilo dva ruské diplomaty.

Premiér Andrej Babiš nicméně později prohlásil, že celá informace pocházela od jednoho pracovníka ruské ambasády, který si ji ale měl celou vymyslet.

Může současná kauza s ruskými agenty skončit podobnou blamáží jako loňská aféra s ricinovým kufrem?

„To snad proboha ne. To by bylo strašidelné. Doufám, že po svém srdnatém sobotním výkonu premiér a ministři skutečně něco v rukách mají. Jinak bychom se nemohli nikomu podívat do očí.“

Probíhá nyní podle vás předávání údajných důkazů našim spojencům?

Jan Hamáček už dal za úkol velvyslancům, aby oficiální narativ (příběh dle tvrzení české vlády – pozn. red.) sdělili v členských zemích Evropské unie. Je otázka, jestli tomu budou naši partneři věřit a zda budou mít doplňující otázky. Není pochyb o tom, že ten příběh má slabá místa.“

Jaká nejslabší místa v tom spatřujete?

„Hlavně to načasování. Druhé je v tom, že Jan Hamáček neříká pravdu. Do Ruska evidentně chtěl jet a přitom už věděl o tom, co se mělo odehrát ve Vrběticích. Jeho tvrzení, že cestou chtěl maskovat přílet českého velvyslance v Rusku na konzultace, je báchorka na úrovni osmiletého dítěte.

Nepochopitelně dlouhé vyšetřování

A dál?

„Pak je skandální, že ministři o tom věděli, ale stejně chtěli poslat Rosatomu bezpečnostní dotazník (k tendru na dostavbu Dukovan – pozn. red.). To ukazuje, že informace brali na lehkou váhu, ale najednou se něco stalo a vážně to brát začali.“

Ještě vidíte v příběhu prezentovaném vládou další nedostatky?

„Pořád se tu hovoří o výbuchu skladu číslo šestnáct, který měli zařídit Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin. Nikdo se ale neptá a zároveň nikdo neodpovídá na to, kdo tedy o několik týdnů později nechal vybouchnout sklad číslo dvanáct. V tu dobu tu evidentně ani jeden už dávno nebyl.

Nejvěrohodnější není ani doba vyšetřování. Někteří odborníci sice tvrdí, že to je normální, ale ten případ zase až tak strašně složitý není. Když jsme prý v roce 2018 podle fotek zveřejněných Brity přišli na to, že jde o Čepigu a Miškina, kteří byli i u nás, není možné, aby na konzulárním nebo vízovém oddělení trvalo tři roky nalezení podkladů pro jejich víza do ČR, o která pravděpodobně požádali na falešné doklady.“

Vedlejšák agentů?

Pokud by byla pravda, že se do výbuchu ruští agenti zapojili, co za tím podle vás mohlo být a proč se jim to nepovedlo, jak plánovali?

„Úmysl a výsledek byly úplně jiné. Platí tu to známé prohlášení sovětského politika Černomyrdina: ‚Měli jsme ty nejlepší úmysly, ale dopadlo to jako vždy‘.

Pravda je, že je to celé zvláštní. Sklad ve Vrběticích nemá pro Rusko žádný bezpečnostní význam. Nějaká munice? To jim je úplně jedno.“

Nemohlo jít nakonec místo tajnými službami řízenou akci o nějaký vedlejšák, kšeftík obou agentů?

„To si docela dobře dokážu představit. Takovíto lidé jsou pro byznysmeny velmi cenní. Peníze jsou docela dobrý přesvědčovací prostředek a řada lidí má svou cenu. Jeden z těch agentů dostal titul Hrdiny Ruské federace a k tomu stometrový byt v Moskvě, ale peníze těch, kteří ještě za Jelcina rozkradli ruské nerostné bohatství, jsou úplně někde jinde než dary od vlády.“

Důkazy nám neukážou

Některá vyjádření ministra vnitra a zahraničí Hamáčka a premiéra se v této vypjaté době rozcházejí.

„Ta komunikace je nešťastná. Hamáček řekne, že to pokazil Andrej Babiš, ten zase prohlásí, že nepodrží Hamáčkovu teorii o tom, že chtěl krýt našeho velvyslance v Moskvě Pivoňku… Ani v tomto se nejsou schopni dohodnout. Pro Českou republiku jsou to přitom mimořádně důležité záležitosti. Co si mám o nich myslet, když se v takové situaci střílí do kotníků?

Jak je máme brát vážně a nepřemýšlet, co za tím ve skutečnosti je? Nesnižuji vážnost toho, co se stalo. Otázkou ale je, do jaké míry se posunul narativ, kam ho vláda potřebovala posunout.“

Dočká se veřejnost někdy nezpochybnitelných důkazů?

„Pobavilo mě, jak premiér chtěl požádat šéfa Bezpečnostní a informační služby, aby zprávu o Vrběticích odtajnil. Na to BIS nemůže nikdy přistoupit. Jsou to jen takové hrátky. Ze zprávy by mohlo být patrné, jak se na účast agentů přišlo nebo podobné věci. Nečekám, že ke zveřejnění opravdu dojde.

Stejně tak se nedozvíme, jak to bylo s otrávením Sergeje Skripala. Máme jen oficiální verzi, která je taky velmi děravá. Jsme zkrátka v éře, v níž nikoho nezajímají důkazy. Stačí, když někdo něco prohlásí, a považuje se to za pravdu.

Porážka Miloše Zemana

Nemůže být nová větev aféry Vrbětice začátkem skutečného předvolebního boje?

„Určitě se to v kampani využije. Vnitropolitické dopady mohou být různé. Nejsem politolog, ale dovolím si tvrdit, že je to slušné vítězství Andreje Babiše, porážka Hradu a jeho proruské orientace. Zároveň si tím premiér až do voleb upevnil pozice, což se mu hodí, když ztratil komunisty. U řady lidí tím také Andrej Babiš může získat podporu, zejména u mladých.“

Souhlasíte zatím s vyjádřeními opozice?

Pokud mají čeští politici zájem o tuto zem, všichni se sejdou a budou přemýšlet, co s tím. Před tím by měli zahodit své Twittery a Facebooky a své bejkárny a silná prohlášení na nich. To není směřování do poraženecké pozice. Možná nyní sice vyhráváme jedna nula, ale tenhle zápas zdaleka není u konce. Obávám se toho, aby se to někde nepřevrátilo. Politická scéna by se měla proto domluvit. Teď nejde o voliče, ale o občany.“

Co říkáte na to, že prezident Miloš Zeman, vrchní velitel ozbrojených sil, se vyjádří až po týdnu?

„Pan prezident by se vyjádřit mohl. Nikdo od něj nečeká velký rozbor česko-ruských vztahů. Na druhou stranu se obávám toho, že řada Čechů po jeho vyjádření už ani netouží. V poslední době vyjádření Miloše Zemana občany spíš rozeštvávala, než aby je spojovala. Takže je možná dobře, že mlčí. Nevím.“

Už brzy přineseme pokračování rozsáhlého rozhovoru. Sledujte eXtra.cz!

Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy