Trendy
válka na Ukrajině střelba v Praze Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Šampion po letech padl. David Kozma poznal peklo, nakonec se musel poklonit před brazilskou senzací

Kaik Brito je novým šampionem welterové váhy.
Zdroj: Se souhlasem Oktagon MMA
+ Dalších 7 fotografií
MMA

Tuzemští fanoušci MMA mají za sebou hořký večer. Šampion welterové váhy David Kozma vůbec poprvé za svou kariéru poznal porážku v organizaci Oktagon MMA. V infarktové bitvě s Brazilcem Kaikem Britem přežil snad nemožné, přesto musel ve třetím kole zasáhnout rozhodčí a zápas ukončit. Po několika letech tak welter poznal nového šampiona. Druhý titulový zápas, v němž Jakub Tichota vyzval krále pérové váhy Mateho Sanikidzeho, pak taktéž nabídl atraktivní podívanou, a to dokonce na celých pět kol. Nakonec se však radoval obhájce.

Nejočekávanější zápas večera, v němž se obhájce titulu welterové váhy David Kozma postavil Brazilci Kaiku Britovi začal ve velkém stylu výměnou tvrdých ran. Netrvalo ale dlouho a Brito převzal iniciativu. Trefil několik tvrdých ran, zatímco Kozma vstoupil do duelu poněkud ospaleji a nestíhal.

Druhé kolo se pak proměnilo pro českého obhájce doslova v peklo. Brito trefoval jeden devastační úder za druhým, hned několikrát to vypadalo, že Kozmu ukončí. K údivu snad všech diváků se však vždy postavil na nohy, byť vrávoravě. Bylo znát, že má na kahánku, Brito ho ale nedokázal ukončit. To, co snesl obhájce titulu bylo až neuvěřitelné a vydržel až do třetího kola.

V něm Brito očividně ztrácel síly, na pět kol rozhodně připravený nebyl. Kozma tak vycítil svou šanci a nadechl se k náporu, k němuž si dopomohl svými takedowny. Když už si ostravští diváci mysleli, že je jejich miláček na koni, přišla studená sprcha. Brito trefil loket z otočky, takřka "na Procházku" a Kozma šel opět k zemi. Znovu ale dokázal vstát, jenže to, co schytal, bylo již příliš a Brito jen dokonával svou zkázu. Nakonec tak musel zasáhnout sudí a duel ukončil. Kozma vůbec poprvé v Oktagonu poznal hořkost porážky, byť přežil neuvěřitelné věci a dokázal, že je velkým bojovníkem.

Obhajoba šampiona

Dost možná nejatraktivnější bitvu večera předvedl Jakub Tichota, který vyzval šampiona pérové váhy Mateho Sanikidzeho. Pekelné výměny v postoji, souboje u pletiva i postupné dobývání na zemi. Přesně takový byl od prvního kola souboj Tichoty se Sanikidzem, který přiváděl fanoušky do varu. Chvilku měl navrch český vyzyvatel, chvilku zase gruzínský objhájce. A tak se přelévaly misky vah po první dvě kola.

Ve třetím však z přesných úderů více těžil Gruzínec, kterému se vyplácely tvrdé zvedáky i kolena. Tichota ale vše ustál a došlo na šampionská kola. V nich ale český bijec začal tahat za kratší provaz a Sanikidze pomalu, ale jistě přebíral iniciativu. Souboj nakonec před limitem vítěze nepoznal, a tak došlo na bodování. Dva rozhodčí ze tří se přiklonili k obhájci, a tak pás pro šampiona pérové váhy zůstává v Gruzii. Tichota se ale rozhodně nemá za co stydět, předvedl totiž dost možná svůj nejlepší výkon v životě.

Dvě brutální K.O. i boj na tři kola

Desáté vítězství v kariéře si ze 12 profesionálních zápasů připsal na účet Vlasto Čepo, jemuž byl soupeřem Ital Giovanni Melillo. Slovák svého rivala dokázal ukončit hned v prvním kole, kdy mu nasázel několik tvrdých úderů v postoji a následně ho dobil na zemi.

Divácky velmi kvalitní podívanou přinesl souboj Konrada Dyrschky s Janem Širokým. Od prvních vteřin se jednalo o nefalšovanou štípanou, ačkoliv po fyzicky vyčerpávajícím prvním kole oběma borcům výrazně ubylo sil. Ve třetím kole však plně převzal inciativu Dyrschka, který na Širokého vytvořil nepříjemný tlak. Nakonec to byl právě německý zápasník, který na body zvítězil, ačkoliv měl ve tvářích řadu nepěkných podlitin.

Hořkost porážky hned v prvním kole poznal Marek Mazuch, kterého knockoutoval Al Matavao. Český bijec vzal nabídku zápasu na poslední chvíli, jelikož Samoan převážil o neuvěřitelných pět kilogramů a jeho původně soupeř Radovan Úškrt z pochopitelných důvodů odmítl k duelu nastoupit. Mazuchovi se však risk nevyplatil a připsal si druhou porážku v řadě.

Chochlíková poprvé prohrála

Takzvané prelims, tedy zápasy, které turnaj odstartovaly, přinesly řadu zajímavých soubojů, přičemž hned pět ze šesti skončilo před limitem. Slovák Ronald Paradeiser si například připsal jeden z nejrychlejších knockdownů v historii Oktagonu, když nemilosrdně porazil Brazilce Maiu, který "Ronyho" naštval tím, že nezvládl navážit.

K.O. v prvním, respektive snad v poslední vteřině prvního kola, si připsal Václav "Baba Jaga" Mikulášek. Kontroverzní bijec svého soupeře Bartoňka, který přijal výzvu necelých 24 hodin před zápasem, ukončil poměrně kuriózním způsobem. Bartoněk se totiž v poslední desetivteřinovce přestal na zemi krýt a schytal dvě dělovky, které ho ukončily. Jak sám později přiznal, myslel si, že už je konec, a proto se nebránil.

Jedním z nejočekávanějších zápasů prelims byl souboj slovenského megatalentu Moniky Chochlíkové s Němkou Katharinou Dalisdou. Lecko se těšil na atraktivní přestřelku ve stoje, ta ale nepřišla. Místo toho Dalisda přejela svou soupeřku na zemi, zejména ve druhém a třetím kole ji k ničemu nepustila a Chochlíkovou pomalu, ale jistě rozebírala. Nakonec Němka jednoznačně zvítězila na body a připsala si v Oktagonu druhou výhru. Slovenská kráska a původem kickboxerka naopak poznala v MMA první porážku.

Lucie Borhyová a její začátky na Nově: Domů jsem se vracela s pláčem, brala jsem to osobně

Související články

Další články

Nejnovější kauzy