Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Šampion Oktagonu Kozma prožil ve škole muka: Svůj nejtěžší zápas nikdy nedostanu z hlavy. Zachránilo mě až zvonění

Oblíbený bijec se ve škole setkal s šikanou, dnes je jeden z nejznámějších MMA zápasníku v Česku a na Slovensku.
Zdroj: Se souhlasem Oktagonu
Předchozí Další
+ Další 3 fotografie
oktagon

Každý z nás se někdy setkal s určitou formou šikany. Někteří zažili psychický nátlak, jiní se museli vyrovnat s negativními komentáři na internetu a někdo v mládí zažíval dokonce i fyzické útoky. A právě organizace Oktagon vyráží do boje proti šikaně, společně s nejpopulárnějšímími zápasníky Česka a Slovenska. Se šikanou se jako malý kluk setkal i MMA šampion David Kozma (29), který sváděl nejtěžší boje právě ve škole, kde by se mělo každé dítě cítit víc než bezpečně.

"MMA je často spojováno právě s násilím. Dlouho jsme přemýšleli, jak se vůči tomu vymezit a uvést na pravou míru, že jediný boj, kterému fandíme, je ten mezi dvěma sportovci v kleci," zní na tiskové konferenci Oktagonu, která oznámila navázání nové spolupráce s firmou Unilever. Ta podporuje sociální témata a ve svých projektech pomáhá častokrát i znevýhodněným lidem.

Mnoho zápasníků Oktagonu prošlo v mladém věku šikanou. Aby se stali silnějšími, začali s bojovými sporty a stali se nakonec vrcholovými sportovci. Dnes pomáhají dětem a inspirují je svými příběhy, jak bojovat #sportemprotišikaně.

David Kozma si prošel šikanou

Tváří nové kampaně je šampion David Kozma, který se sám v mládí potýkal se šikanou, a jejím cílem je šíření osvěty na školách v boji proti tomuto problému formou besed s bojovníky. "Svůj nejtěžší zápas už nikdy nedostanu z hlavy, soupeř do mě bušil. Na to KO nikdy nezapomenu. Zachránilo mě až zvonění. Všechno se stalo tady, ve 4. A," svěřil se Kozma.

Mnozí by si mysleli, že nejtěžší zápasy šampiony Davida Kozmy byly právě ty titulové, ale opak je pravdou. Vůbec ty nejtěžší bitvy sváděl o přestávkách, hned vedle školních lavic. Se šikanou. Rvačky patří do klece, ne do školy. "Náš sport je mnohdy nesprávně spojován s násilím. Chceme využít spolupráce s Rexonou, abychom vyjádřili svůj postoj k násilí a distancovali se od jakékoli formy násilí kromě boje dvou sportovců pod jasně danými pravidly. I proto je součástí kampaně slogan: Boj patří do klece, ne do školy."

Jeden obětí, druhý agresorem

Do projektu jsou vedle šampiona Davida Kozmy zapojeni i další bojovníci, mimo jiné další šampion Ivan Buchinger či Marek Bartl. Zkušenosti se šikanou mají oba bojovníci odlišné, jeden z nich byl v mládí šikanovaným, druhý naopak agresorem. Příběhy mají různé, ale shodli se na jednom: fyzická, psychická ani kyberšikana není řešením žádného problému. O těchto tématech je zároveň třeba mluvit a vyhledat také odbornou pomoc.

Na webu sportemprotisikane.cz se od této chvíle může registrovat každá česká i slovenská základní či střední škola. Organizátoři následně naplánují tour na školách, kde pohovoří o tomto celospolečenském problému.

Oktagon věří, že šikana nemá místo v našich životech, že společnými silami dokáže společnost zvítězit i v tomto boji, který je pro mnohé tím nejtěžším bojem v jejich životech, a vzkazuje: "Pokud aktuálně zažíváš jakoukoli formu šikany, nejsi v tom sám. Jsme tu s tebou a pro tebe!"


Utajený spor Slávka Boury s Železným. Rande pro LGBT natočil navzdory zákazu ředitele Novy, ten se pak chlubil cizím peřím

Související články

Další články

Nejnovější kauzy