Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Samosběr jahod 2021 startuje: Kde už můžete sbírat a kolik zaplatíte

Zdroj: pixabay
+ Další fotografie
jahody

Samosběr jahod se v roce 2021 rozjel později a zatím zdaleka ne všude. Letošní sezóna se oproti té minulé posunula kvůli chladnému počasí až o tři týdny. Kam už můžete vyrazit a jak to bude letos s cenou vlastnoručně nasbíraných jahod?

Formou samosběru si můžete pořídit oblíbené jahody za nižší cenu, a ještě si k tomu užít nějakou tu legraci či minimálně zažít něco zajímavého. Zatímco v minulém roce se na mnoha místech začínalo se samosběrem jahod už na konci května či začátku června, letos na většině plantáží nebyla hojnost zralých červených jahod bezmála ani v polovině června.

Jahody dozrávají

Pro milovníky jahod a receptů z tohoto chutného sladkého ovoce nastávají pomalu žně. Než si kupovat jahody v supermarketu, často bez chuti, dává mnoho Čechů přednost možnosti natrhat si je čerstvé u přímých pěstitelů na plantážích. Samosběrných míst je po republice opravdu požehnaně. Některá vám přiblížíme. Na co si dát pozor, kde a za kolik si můžete jahody, pěkně vyzrálé na sluníčku, natrhat?

Samosběr jahod ve Středočeském kraji

Ve středních Čechách je plno míst, kde se jahody pěstují. Některé samosběrny vyžadují registraci předem z důvodu vládních nařízení proti šíření koronaviru. K jahodám tak může jen omezený počet lidí. Vstup do areálu pouze registrovaným osobám povoluje například samosběr ve Zdicích na Berounsku.

Samosběr jahod ve Zdicích

Zde je nutné zaregistrovat se předem. První termín byl vypsán na sobotu 12. června, kapacita pro tento termín však byla rychle vyčerpána. Další termíny budou vypisovány postupně podle uzrávání jahod.

Samosběrna Vraňany

Za samosběrem budete moci vyrazit i s dětmi na farmu do Vraňan. Letos by tam samosběr měl vypuknout kolem poloviny června. V obci Vraňany 9 kilometrů od Mělníka byla cena v minulém roce 69 Kč/kg. Ta letošní bude teprve upřesněna. Samosběry probíhají od 7 do 18 hodin.

Samosběr Oskořínek

V Oskořínku na Nymbursku mají samosběry v sezóně 2021 začít od 14. června. Termín bude záviset na dozrání dostatečného množství jahod. Do 20. června zaplatíte 60 Kč/kg a od 21. června 50 Kč/kg. Vrchol sezóny tam očekávají mezi 20. červnem a 10. červencem. Zakoupit můžete i jahody už nasbírané, které vyjdou na 120 Kč za kilogram. Cena nasbíraných se bude postupně snižovat: od 14. června to bude 110 Kč/kg a od 21. června 100 Kč/kg.

Kunratice

Většina obyvatel Prahy jezdí pro čerstvé jahody do Kunratic. Samosběry se budou konat od úterý 15. června. Informace budou upřesněny na webu samosběrny. Cena za 1 kg jahod bude 70 kč. Samosběry budou jenom v úterý, pátek a sobotu od 7:00 do 18:00 (nebo do vysbírání). Na parkovišti u kunratického kostela sv. Jakuba si můžete zakoupit nasbírané jahody už teď. Prodej probíhá každý den od 7:00 do 18:30.

Samosběr jahod v Jihočeském kraji

Na jahodové plantáže v jižních Čechách narazíte například v Bavorově, kde bude možnost natrhat jahody zhruba ve druhé polovině června. Termín otevření a informace o ceně sledujte na webu či na Facebooku samosběren. Jahodová farma v Nahošíně u Doubravice letos z důvodů reorganizace samosběr jahod nenabízí.

Farma u Miklasů

Začátek samosběru jahod na Farmě u Miklasů zatím není znám. Je posunutý opět kvůli chladnému počasí. Termín se dozvíte na stránkách rodinné farmy, která vznikla v roce 1993 v Radomyšli u Strakonic.

Samosběr jahod v Jihomoravském kraji

Na jižní Moravě startují samosběry obvykle nejdříve. I tam však letos panovalo chladnější počasí než obvykle.

Jahodárna Brno – Podolí

Jahodárna Brno – Podolí odstartovala první samosběr v pátek 11. června. Další termíny budou postupně oznamovány podle dozrávání jahod. Při cestě na jahodárnu je zakázáno projíždět obcí Podolí. Při vjezdu a výjezdu je nutné sledovat značení. Cena za kilogram jahod je letos 75 Kč.

Jahodárna Brno – Slatina

Minulý rok začal v Brně samosběr už koncem května. Letos je začátek sklizně odhadován na 14. června. Termín i cena budou ještě upřesněny.

Ovocnářství Buzrla – Moravský Žižkov

Nasbírat jahody si můžete například v Moravském Žižkově. Samosběry tam začaly 9. června. Cena je 70 Kč/kg, zůstala stejná jako minulý rok. Jahody je možné sbírat od 6 do 17 hodin nebo do vysbírání.

Samosběr jahod v Karlovarském kraji

Jahodárna Šabina

Jahodárna Šabina se nachází 9 kilometrů od Sokolova. Zahájení samosběru bude oznámeno na Facebooku jahodárny, sklizeň začne pravděpodobně ve druhé polovině června. Jaké jsou předpokládané ceny samosběru pro rok 2021? U staré výsadby jahod zůstává cena stejná jako v loňském roce 60 Kč/kg. Nová výsadba jahod vyjde na 65 Kč/kg.

Jahody Funck Odrava

I tam bude sklizeň zahájena pravděpodobně až ve druhé polovině června. Jahodové pole se letos nachází v Nebanicích u cyklostezky.

Samosběry v Kraji Vysočina

Jahody Ondráček – Chotěboř

Na Vysočině v jahodárnách sklizeň také většinou ještě nezačala. Jahody začaly kvést později. V Chotěboři uvedou upřesňující údaje po 20. červnu.

Jahody Šantrůček

Stejně na tom jsou i v Havlíčkově Brodě v samosběrně Jahody Šantrůček. Také tam vypadá začátek sklizně až na termín kolem 20. června.

Samosběry v Ústeckém kraji

Hudcov u Teplic

Oblíbený samosběr v Hudcově u Teplic je zrušený.

Havraň u Mostu

U Havraně u Mostu byla sezóna samosběru jahod zahájena 9. června. Kilogram vyjde na 69 Kč. Cena již nasbíraných jahod je 120 Kč/kg. Další samosběry jsou možné v Žiželicích u Žatce, Droužkovicích u Chomutova a Cítolibech u Loun.

Samosběry v Moravskoslezském kraji

Farma Lička – Sedlnice

Na rodinné farmě Lička v Sedlnicích si můžete nasbírat jahody ve vyhrazených termínech. Pro jahody jsou stanoveny termíny pondělí, středa a sobota dopoledne. Na daný termín je nutné se rezervovat. Aktuálně jsou termíny obsazeny, ale až se jahody rozplodí, budou vypsány další.

Dalších deset nejlepších a prověřených míst, kam vyrazit na samosběr ➔

Související články

Další články