Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Samosběr jahod v plném proudu, zájem je obrovský: Kolik letos zaplatíte?

Samosběr jahod je u nás oblíbený.
Zdroj: pixabay
+ Další fotografie
jahody

Samosběr jahod se v roce 2021 rozjel později a zatím zdaleka ne všude. Zájem je obrovský a míst, kde můžete sbírat, přibývá. Kam už můžete vyrazit a jak je to letos s cenou vlastnoručně nasbíraných jahod?

Formou samosběru si můžete pořídit oblíbené jahody za nižší cenu, a ještě si k tomu užít nějakou tu legraci či minimálně zažít něco zajímavého. Zatímco v minulém roce se na mnoha místech začínalo se samosběrem jahod už na konci května či začátku června, letos na většině plantáží nebyla hojnost zralých červených jahod bezmála ani v polovině června.

Jahody dozrávají

Pro milovníky jahod a receptů z tohoto chutného sladkého ovoce nastávají pomalu žně. Než si kupovat jahody v supermarketu, často bez chuti, dává mnoho Čechů přednost možnosti natrhat si je čerstvé u přímých pěstitelů na plantážích. Samosběrných míst je po republice opravdu požehnaně. Některá vám přiblížíme. Na co si dát pozor, kde a za kolik si můžete jahody, pěkně vyzrálé na sluníčku, natrhat?

Samosběr jahod ve Středočeském kraji

Ve středních Čechách je plno míst, kde se jahody pěstují. Některé samosběrny vyžadují registraci předem z důvodu vládních nařízení proti šíření koronaviru. K jahodám tak může jen omezený počet lidí. Vstup do areálu pouze registrovaným osobám povoluje například samosběr ve Zdicích na Berounsku.

Samosběr jahod ve Zdicích

Zde je nutné zaregistrovat se předem. První termín byl vypsán na sobotu 12. června, další pak přibyly v následujícím týdnu. Kapacita však byla rychle vyčerpána. Další termíny budou vypisovány postupně podle uzrávání jahod.

Samosběrna Vraňany

Za samosběrem můžete také dorazit i s dětmi na farmu do Vraňan. Letos zde byl zahájen samosběr 12. června a probíhá denně od 7 do 18 hodin. V obci Vraňany 9 kilometrů od Mělníka byla cena v minulém roce 69 Kč/kg. V roce 2021 je cena samosběru 70 Kč/kg. Došlo tedy jen k velmi mírnému zdražení. Při samosběru se na poli vůbec nestyďte a jahody klidně ochutnávejte, aspoň budete vědět, co si povezete domů.

Samosběr Oskořínek

V Oskořínku na Nymbursku začal samosběr v sezóně 2021 začít od poloviny června. Samosběr probíhá každý den od 8 do 18 hodin. Do 20. června zaplatíte 60 Kč/kg a od 21. června 50 Kč/kg. Vrchol sezóny zde očekávají mezi 20. červnem a 10. červencem. Zakoupit můžete i jahody už nasbírané, které vyjdou na 110 Kč za kilogram. Cena nasbíraných se bude postupně snižovat: od 21. června to bude 100 Kč/kg.

Kunratice

Většina obyvatel Prahy jezdí pro čerstvé jahody do Kunratic. Samosběr zde byl zahájen v polovině června. Cena za 1 kg jahod bude 70 kč. Samosběr se koná jenom v úterý, pátek a sobotu od 7:00 do 18:00 (nebo do vysbírání). Na webových stránkách kunratické jahodárny sledujte, na kterém poli se zrovna sbírá. Na parkovišti u kunratického kostela sv. Jakuba si můžete zakoupit i jahody už nasbírané. Prodej probíhá každý den od 7:00 do 18:30.

Samosběr jahod v Jihočeském kraji

Na jahodové plantáže v jižních Čechách narazíte například v Bavorově, kde bude možnost natrhat jahody zhruba ve druhé polovině června. Termín otevření a informace o ceně sledujte na webu či na Facebooku farmy. Jahodová farma v Nahošíně u Doubravice letos z důvodů reorganizace samosběr jahod nenabízí.

Farma u Miklasů

Začátek samosběru jahod na Farmě u Miklasů zatím není znám. O prvním termínu se rozhodne v pátek 18. června. Samosběr je zde také posunutý kvůli chladnému počasí. Termín se dozvíte na stránkách rodinné farmy, která vznikla v roce 1993 v Radomyšli u Strakonic nebo na Facebooku.

Samosběr jahod v Jihomoravském kraji

Na jižní Moravě startují samosběry obvykle nejdříve. I tam však letos panovalo chladnější počasí než obvykle.

Jahodárna Brno – Podolí

Jahodárna Brno – Podolí odstartovala první samosběr v pátek 11. června. Další termíny jsou postupně oznamovány podle dozrávání jahod. Při cestě na jahodárnu je zakázáno projíždět obcí Podolí. Při vjezdu a výjezdu je nutné sledovat značení. Cena za kilogram jahod je letos 75 Kč. Platba je možná pouze v hotovosti. Do Podolí jezdí autobus 151, vystupuje se na zastávce Podolí, dále se pak musí pěšky.

Jahodárna Brno – Slatina

Minulý rok začal v Brně samosběr už koncem května. Letos začala sklizeň až v polovině června. Termíny jsou postupně vypisovány. Jahodárna se nachází mezi Slatinou a Líšní, autobus č.78 - zastávka Malečkova. Cena je 75Kč/kg. Platba je možná pouze v hotovosti.

Ovocnářství Buzrla – Moravský Žižkov

Nasbírat jahody si můžete například v Moravském Žižkově. Samosběry zde začaly 9. června. Cena je 65 Kč/kg, zůstala stejná jako minulý rok. Jahody je možné sbírat od 6 do 17 hodin nebo do vysbírání.

Samosběr jahod v Karlovarském kraji

Jahodárna Šabina

Jahodárna Šabina se nachází 9 kilometrů od Sokolova. Zahájení samosběru bude oznámeno na Facebooku jahodárny, sklizeň začne pravděpodobně ve druhé polovině června. Jaké jsou předpokládané ceny samosběru pro rok 2021? U staré výsadby jahod zůstává cena stejná jako v loňském roce 60 Kč/kg. Nová výsadba jahod vyjde na 65 Kč/kg.

Jahody Funck Odrava

Zde už byla sklizeň zahájena. Otevírací doba na 17. června je od 8 do 16 hodin. Může se změnit v závislosti na množství zákazníků a zralých jahod na poli. Otevírací doba na další dny se bude stanovovat po kontrole zralých jahod na poli. Je nutné sledovat web jahodárny s aktuálními informacemi. Cena v roce 2021 je 75 Kč/kg. Jahodové pole se letos nachází v Nebanicích u cyklostezky.

Samosběry v Kraji Vysočina

Jahody Ondráček – Chotěboř

Na Vysočině v jahodárnách sklizeň také většinou ještě nezačala. Jahody začaly kvést později. V Chotěboři uvedou upřesňující údaje po 20. červnu.

Jahody Šantrůček

V Havlíčkově Brodě v samosběrně Jahody Šantrůček je naplánovaný začátek sklizně v týdnu mezi 21.6.- 27.6 . Přesné datum a cena bude ještě upřesněna. Trhat budete moci do vlastních nádob, nebo u nás zakoupených kelímků na 1 kg, košíků na 3 kg, bedýnek na 5 kg.

Samosběry v Ústeckém kraji

Hudcov u Teplic

Oblíbený samosběr v Hudcově u Teplic je zrušený.

Havraň u Mostu

U Havraně u Mostu byla sezóna samosběru jahod zahájena 9. června. Kilogram vyjde na 69 Kč. Cena již nasbíraných jahod je 120 Kč/kg. Další samosběry jsou možné v Žiželicích u Žatce, Droužkovicích u Chomutova a Cítolibech u Loun.

Samosběry v Moravskoslezském kraji

Farma Lička – Sedlnice

Na rodinné farmě Lička v Sedlnicích si můžete nasbírat jahody ve vyhrazených termínech. Pro jahody jsou stanoveny termíny pondělí, středa a sobota dopoledne. Na daný termín je nutné se rezervovat. Aktuálně jsou termíny obsazeny, ale až se jahody rozplodí, budou vypsány další.

Dalších deset nejlepších a prověřených míst, kam vyrazit na samosběr ➔

Královna platformy 18+ Kafuu: Plním zvláštní touhy fanoušků, chtěli po mně i to, abych škrundala, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy