Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020 Počasí

Nejnovější kauzy

Salvador Dalí by oslavil 115 let: Geniální malíř si to ze strachu z pohlavních nemocí dělal sám

Zdroj: Facebook/Salvador Dalí
+ Další 3 fotografie
Dnes by slavil
Salvador Dalí, od jehož narození dnes uplyne 115 let, byl jedním z nejznámějších a nejnadanějších malířů 20. století. Jeho umělecká díla dodnes vzbuzují řadu emocí a stejně tak jako ta vzbuzuje v lidech zvídavost a fantazii i jeho život, plný zvláštních úchylek a excesů.

Katalánský malíř Salvador Dalí byl bezpochyby originální hvězdou. Muž s knírem obráceným špičkami vzhůru o sobě mluvil jako o géniu, člověku s nadprůměrnou inteligencí a vkusem. Byl extrovertem a současně, jak už to tak u umělců bývá, trpěl mnoha psychickými poruchami.

Fascinace výkaly

Malý Salvador byl vymodleným dítětem – jeho bratr krátce před jeho narozením zemřel, a tak na něm rodiče lpěli. Dalí už jako malý rád experimentoval se vším, co mu přišlo zajímavé. V útlém věku ho například fascinovaly výkaly. Rád svému okolí způsoboval utrpení, když s ukrutnou snahou zadržoval stolici. „S pronikavou radostí jsem zadržoval stolici. Celý červený a se staženým zadkem jsem tancoval na jedné a druhé noze po celém domě. Hledal jsem místo, kde bych ji mohl nečekaně odložit: zásuvku, krabici na boty, cukřenku,“ prozradil kdysi malíř.

Strach z pohlavních chorob a častá onanie

Otec v dospívajícím Salvadorovi vypěstoval strach z pohlavně přenosných chorob. V rámci sexuální výchovy mu ukazoval obrázky nemocí a děsil ho různými příběhy, které slyšel nebo o nichž četl. Umělec měl z možného nakažení takovou úzkost, že raději zvolil cestu masturbace. A ta mu, jako prvotřídnímu narcistovi, šla prý na jedničku. Rád onanoval před zrcadlem, to proto, aby se na sebe při aktu mohl dívat. Jediný problém mu činily běsné představy, které se mu v hlavě mnohdy objevily před vyvrcholením. „Když masturbuji, zahlédnu v těchto hrách skoro vždycky, na poslední chvíli, krutý rodinný výjev – například smrt svého otce."

Když jej kamarádi vzali během pobytu v Paříži do nevěstince, se žádnou z lehkých žen nic neměl. Usadil se v rohu pokoje a hrál si raději sám se sebou. Milovat se nedokázal ani se svou múzou Galou. Ta byla prý velká nymfomanka, a když byla v posteli s jiným mužem, malíř jejich počínání přihlížel.

Záliba v chlapcích

Postupem času se Dalího voyeurismus rozšířil i na chlapce. Rád pozoroval zejména ty, kteří byli mladí, měli dlouhé vlasy a podobali se dívkám. Často se tedy spekulovalo, že byl homosexuálem. „Jak stárnu, přitahují mě muži o trochu víc. Můj voyeurismus se chápavě rozšiřuje i na ně. S rozkoší pozoruji, jak z pružného, téměř ženského těla vyvstává mužství.“

I přes své úchylky, a možná právě díky nim, byl a dodnes Dalí je jedním z nejskloňova­nějších surrealistických umělců, jehož obrazy se geniality zcela jistě dotýkaly.

Související články

Další články