Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Šakal v Česku: Probíhá další expanze zvířat do země, říká zoolog Šumbera

Šakal v Česku: Probíhá další expanze zvířat do země, říká zoolog Šumbera
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
KLIMATICKÉ ZMĚNY
Nejen klimatické změny stojí za transformacemi fauny v Česku. Mnoho živočišných druhů rychle mizí, zatímco některé třeba i exotické se zde zabydlují. Dopady jsou takové, že v současnosti třeba šakal obecný, psovitá šelma žijící v teplejších oblastech Eurasie včetně jihovýchodu Evropy, se zabydlel v Česku, dokonce byl pozorován i na samotném okraji Prahy. Podle odborníka, zoologa Radima Šumbery, nejde o jediný případ, expanze zvířat do Česka nejenže probíhá, ale bude širší.

Aktuálně napříč Českem panují velká sucha, jež střídají dešťové přívaly. A právě to jsou výkyvy klimatu, které zanechávají za sebou změny. Do Česka expandují druhy, které se tady dosud nevyskytovaly.

"Expanze je a bude. Nejen vlivem klimatu, ale mění se i krajina. Klima je sušší, takže ty elementy, jako třeba z Balkánu, se k nám budou dostávat. Maďarsko, Slovensko, jižní Evropa obecně. Ta zvířata budou migrovat. Pokud se podíváme třeba na sršeň asijskou, tak ta ve Francii je, ale nešlo o přirozené šíření, protože byla do Francie zavezena. Ale její expanze je, tuším, že byla zaznamenána už v sousedním Německu," prozradil eXtra.cz Šumbera.

"Migrace zvířat je opakovaný proces. Migrují ptáci na zimu, kteří se ale vracejí. Spíš bychom to měli definovat ne jako expanzi, ale rozšíření areálu. Půjde o teplomilné elementy, bude se to tedy týkat hmyzu, který bude v Česku mít pro život podmínky. Pokud se budeme bavit třeba o šakalovi, tak ten tu ještě nedávno nebyl, první potvrzené výskyty tu jsou, máme třeba z Milovic první zaznamenané rozmnožování šakala, které je zdokumentované," upřesnil zoolog a poukázal, že nové druhy zvířat přibudou, ale staré naopak mohou mizet

"Nové druhy se sem budou dostávat, ale staré druhy třeba jsou na ústupu a to je nevyvážené. Ale to není kvůli oteplování, ale spíše kvůli zemědělské politice," dodal Šumbera.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy