Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Sadistický deviant po vraždě cyklistky: Nechtěl jsem ji znásilnit, jen se projet, bránil se

Sadistický deviant po vraždě cyklistky: Nechtěl jsem ji znásilnit, jen se projet, bránil se
Zdroj: Policie ČR
Olomouc
Za brutální loňskou vraždu cyklistky na kraji Olomouce uložil dnes olomoucký krajský soud osmačtyřicetiletému Rostislavu Baslerovi výjimečný trest 25 let. Soud mu zároveň uložil zabezpečovací detenci. Podle znalců jde o agresivního sadistu, který je pro společnost extrémně nebezpečný. Svou oběť napadl tři měsíce po propuštění z vězení, v minulosti ženy napadl už třikrát. Muž na jednapadesátiletou ženu zaútočil podle obžaloby se sekerou a nožem když, odmítla jeho nabídku k sexu. Rozsudek není pravomocný, Basler si nechal lhůtu pro odvolání.

Podle soudce Eduarda Ondráška jsou podmínky pro uložení výjimečného trestu. "Byl za obdobné trestné činy opakovaně stíhán, tato situace se u obžalovaného postupně stupňuje. Bez nějaké pomoci a zábrany státu směřuje k tomu, že by tato jednání opakoval a stupňoval. Resocializace je podle znalců vyloučena. Je třeba jej oddělit pokud možno na dlouhou dobu od zbytku společnosti, aby bylo zabráněno páchání této trestné činnosti," uvedl soudce. S ohledem na sexuální deviaci je podle něj na místě i zabezpečovací detence, kam se muž přemístí po výkonu trestu.

Výjimečný trest 25 let navrhovala i žalobkyně Šárka Shariffová s ohledem na okolnosti případu, brutální provedení i jeho trestní minulost. I přes sexuální sadismus muži podle ní ovládací a rozpoznávací schopnosti zůstaly. "Jeho doznání nebylo úplné, dopustil se nejméně třech násilných činnosti vůči ženám. Téměř 20 let strávil ve vězení, trestné činnosti se dopustil poté, co byl v lednu propuštěn z vězení, kde si odpykával desetiletý trest," uvedla žalobkyně.

Znalec Baslera označil za sexuálního devianta

Obhájce tvrdil, že proces dostatečně nezodpověděl otázku ovládacích a rozpoznávacích schopností obžalovaného, soud však doplnění dokazování zamítl s odkazem na závěry znalců. Basler se k vraždě přiznal, měnil však popis událostí, které jí předcházely. Ženu prý po po napadení naložil do auta a odvezl ji asi sto metrů do remízku, kam ji odtáhl. Tam ji svlékl téměř do naha a tvrdil, že předstíral soulož kvůli procházející svědkyni. Až poté prý mrtvou ženu udeřil sekerou. "Já jsem ji nechtěl znásilnit, chtěl jsem jen projet do Bystrovan," tvrdil muž.

Podle znalců je Basler pro společnost nebezpečný, doporučili proto zabezpečovací detenci. Resocializace je podle nich vyloučena. U Baslera znalec z oboru sexuologie diagnostikoval sexuální deviaci agresivní sadismus. Muž má na kontě čtyři útoky na ženy v letech 1993, 1997, 2006 a loni, kdy ženy napadl při sexuálně motivované trestné činnosti nožem či udeřil kovovou tyčí. Podle znalce jde o obdobný modus operandi. "Jde o sexuální útok na neznámou ženu bez snahy o sbližovací fázi," uvedl znalec.

K brutální vraždě došlo minulý rok

Případ se stal loni 15. dubna. Žena jela vpodvečer na kole z olomoucké městské části Chválkovice směrem na Bystrovany. Muž si na cyklistku podle žalobkyně počíhal na rozcestí u božích muk a poté, co odmítla výzvu k sexu, ji pětkrát udeřil sekerou sečnou stranou do hlavy a trupu, bodl kuchyňským nožem do krku a poté s největší pravděpodobností ještě rdousil rukou, uvedla státní zástupkyně. Žena utrpěla řadu zranění, zemřela na místě. Bezprostřední příčinou byl krvácivý šok, vykrvácela z proříznuté hrdelní žíly.

Začalo to nemravným dopisováním, skončilo stalkingem. Známého dýdžeje pronásleduje posedlá fanynka. Vyhrožuje i jeho partnerce

Související články

Další články

Nejnovější kauzy