Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Šachy berou čas a způsobují mezi lidmi nenávist: Velký muftí Abdulazíz bin Abdulláh je zakázal!

Velká autorita Abdulazíz bin Abdulláh prohlásil, že by měly být šachy zakázany.
Zdroj: archiv
Velký muftí Saúdské Arábie je ve své zemi veleváženou autoritou. Ve svém posledním projevu se obul do šachů a vzkázal všem, že je to ztráta času, která budí nenávist mezi lidmi. Jeho názor na tuto velmi oblíbenou hru v islámských zemích mnoho islamistů rozčaroval. Bez šachů si totiž nedokážou představit svůj volný čas. Jeho slova naštěstí pro ně však nemají v zemi žádnou váhu.

Abdulazíz bin Abdulláh je vnímán jako vysoce postavený muž, jehož všichni obdivují a vzhlížejí k němu. Když však přišel s tímto prohlášením, jeho příznivci se od něj distancují.

O této oblíbené hře se nelibě vyjádřil ve své televizní show, kterou mohou lidé ze Saúdské Arábie sledovat každý týden pod názvem "S Jeho Eminencí muftím".

Pro Abdulazíze jsou šachy zlým koníčkem pro všechny. Podle něj za šachy lidé pouze utrácejí a hlavně zbytečně. Kvůli tomu tak údajně vzniká mezi lidmi nepřátelství a nenávist

Dále tvrdí, že hlavním úkolem při této hře je sázet. Tento názor má však daleko od pravdy.

Média rozpoutala vlnu debat a kritiky kvůli titulku, že Saúdská Arábie šachy zakázala. Prohlášení je však mylné. Ačkoli je Velký muftí velkou autoritou ve své zemi, právo zakazovat a rozkazovat nemá. O všem v Saúdské Arábii rozhoduje vláda

S touto myšlenkou zakázat šachy nepřišel Abdulazíz jako první. Už několikrát se tak opravdu stalo. V letech 1980 až 1988 byly šachy skutečně zakázány v Íránu. V letech 1994 až 2001 si je zase nikdo nesměl zahrát na území Afghánistánu. Toto nařízení tehdy vydalo hnutí Tálibán.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy