Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Sabina Slonková slaví padesátiny: Novinářku se před lety pokusili zabít, byla známá spory s mocnými

Slonkovou se už jednou zlikvidovat pokusili.
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
narozeniny

Padesáté narozeniny v úterý slaví česká novinářka Sabina Slonková, jedna z nejvýraznějších osob tuzemské investigativní žurnalistiky. Během své kariéry prošla řadou českých médií, v současnosti vede nezávislý investigativní web a měsíčník Neovlivní.cz. Je laureátkou Ceny Ferdinanda Peroutky, v roce 2005 obdržela také Cenu Karla Havlíčka Borovského. V roce 2002 se dostala do povědomí veřejnosti i mimo jiné tím, že se málem stala obětí plánované vraždy.

Sabina Slonková od roku 1991 pracovala dvanáct let v deníku Mladá fronta DNES. V roce 2000 se novinářka ocitla v centru pozornosti kvůli kauze Olovo – jak napsal web Echo24.cz, Slonková byla obviněna z toho, že odmítla poskytnout policii informace o tom, od koho získala společně s kolegou Jiřím Kubíkem informace o pamfletu, který byl zaměřen proti političce ČSSD Petře Buzkové. Tento hanopis vznikl v týmu poradců tehdejšího premiéra Miloše Zemana.

V důsledku této kauzy byla Sabina Slonková obžalována, avšak prezident Václav Havel udělil Slonkové milost. Následně bylo stíhání zastaveno žalobcem jako neodůvodněné. Tím byla ukončena právní procedura a Slonková se vyhnula dalšímu soudnímu procesu v této záležitosti.

Vraždu Slonkové si objednal Srba

V roce 2002 se zabývala případem korupce na ministerstvu zahraničí týkající se pronájmu Českého domu v Moskvě. V této kauze byl zapleten generální sekretář ministra zahraničí Karel Srba. Později se ukázalo, že Srba si objednal vraždu Slonkové, kterou měl vykonat recidivista Karel Rziepel, přezdívaný „Citron“. Nicméně Rziepel se rozhodl informovat policii o plánu. Srba byl následně zatčen a odsouzen, v roce 2010 byl podmínečně propuštěn, jak tehdy informoval iDnes.cz.

Najatý zabiják se sám udal na policii, neboť se měl činu zaleknout. Když se policie o hrozbě doslechla, odvezla Slonkovou na neznámé místo, kde se redaktorka skrývala až do té doby, dokud kriminalisté nepozatýkali všechny podezřelé. Muž ji měl zabít původně pomocí plastické trhaviny semtex. Nakonec se však rozhodl pro střelnou zbraň. „Měli mě zabít třemi ranami do hlavy a ještě pořezat, aby při vyšetřování ztížili identifikaci,“ řekla před lety novinářka.

Od roku 2003 byla Slonková členkou redakce Hospodářských novin. O dva roky později se připojila k týmu zakladatelů prvního čistě online zpravodajského portálu Aktuálně.cz, kde zastávala pozici šéfreportérky. Portál Aktuálně.cz si rychle získal popularitu a stal se významným médiem v českém online zpravodajství. Slonková se v rámci své role šéfreportérky podílela na vedení redakce a koordinaci investigativních reportáží, které se staly její specializací.

Angažmá v čele MF Dnes netrvalo dlouho

V únoru 2009 byla Sabina Slonková soudem pokutována částkou 20 tisíc korun za to, že odmítla odhalit svůj zdroj informací týkajících se tajné schůzky, která se konala v lednu 2008 mezi kancléřem prezidenta Václava Klause, Jiřím Weiglem a bývalým poradcem Miloše Zemana, Miroslavem Šloufem, v hotelu Savoy. Tato schůzka se zabývala prezidentskou volbou.

Dne 1. ledna 2014 se Slonková stala šéfredaktorkou deníku MF Dnes, když politik a podnikatel Andrej Babiš převzal celé vydavatelství MAFRA. ​Nicméně ve funkci šéfredaktorky působila pouze půl roku, do 1. července 2014, kdy podala výpověď. Svůj odchod později zdůvodnila tím, že je nemožné vést nezávislé noviny, pokud jsou vlastněny politikem.

Po svém odchodu z MF Dnes se Sabina Slonková stala šéfredaktorkou a vydavatelkou investigativního webového portálu Neovlivní.cz a také tištěného magazínu Neovlivní.cz. Tímto novým projektem se dále věnuje investigativní žurnalistice a poskytuje veřejnosti důkladné a nezávislé investigativní zpravodajství.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy