Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

S podzimem přichází i nachlazení, letos je to však jiné: Nejhorší rýma všech dob

Zdroj: Pixabay.com
nemoci

Podzimní počasí už venku převzalo vládu a s ním i vlna respiračních onemocnění, která se každý rok v tento čas vrací. Zdá se však, že tentokrát to je jiné. Lidé ve Velké Británii si stěžují, že letošní rýma a nachlazení jsou nejhorší, jaké kdy zažili. Vlna hrozivé rýmy se už dostala i do Česka.

Respirační onemocnění patří k podzimu stejně jako padající listí a vyřezávané dýně. Každý rok tak především školáci, ale i mnoho dospělých, ulehávají do postele s teplotami a posmrkáváním. Letos je to však zdá se přece jen trochu jiné. Z Velké Británie se množí zprávy o nejhorší rýmě všech dob.

"Obvykle, když jsem nachlazený, jsem byl schopný normálně fungovat. Tohle mě ale srazilo. Už se dávám dohromady více než týden," řekl britskému deníku Daily Mirror jeden z nemocných. Je však zároveň možné, že se jedná o nemoc covid-19 a ne o klasickou rýmu. I podle výzkumů se symptomy u naočkovaných nápadně podobají projevům nachlazení.

Může za to nedostatek kontaktů v době lockdownu?

"V této době je velmi snadné zaměnit nachlazení za koronavirus, což může usnadnit šíření viru," uvedl pro Daily Mirror britský epidemiolog Tim Spector. Na epidemii respiračních onemocnění zejména u dětí si však stěžují i mnozí Češi. Podle odborníků za tím může být i nedostatek imunity, kterou si děti kvůli lockdownům nedokázali za minulý rok vyvinout. "Může to být tím, že jsme se nesetkávali s jinými lidmi, nosili respirátory, a ta imunita tak může být proti těmto lehkým respiračním onemocněním oslabená," uvedl k tomu pro server tn.cz imunolog Václav Hořejší.

"Může to být možná i tím, že jsme zrovna chytili jiný virus, který způsobuje nachlazení a se kterým jsme se nesetkávali. To může být podobný případ, jako když děti nastoupily do školy a objevily se epidemie lehkých respiračních chorob,“ dodal Hořejší.

Související články

Další články