Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

S Nedvědy si zpívalo celé Česko: 10 největších hitů bratrů, jejichž songy zlidověly

S Nedvědy si zpívalo celé Česko: 10 největších hitů bratrů, jejichž songy zlidověly
Zdroj: Profimedia
+ Další fotografie
zajímavosti

Českou hudební scénu opustil František Nedvěd. Smutnou zprávu oznámil jeho syn Vojtěch. Známý hudebník po sobě zanechal stovky hitů a během svého života vydal neuvěřitelných 36 alb krásných písniček, které zlidověly. 

Ve věku 73 let v neděli zemřel zpěvák a velká osobnost české country, folku a trampských písní František Nedvěd. Smutnou informaci zveřejnil jeho syn Vojtěch. „S hlubokým zármutkem a těžkým srdcem oznamujeme, že nás dnes ve večerních hodinách navždy opustil náš milovaný táta,“ napsal. Františkovi se nedávno vrátila rakovina plic, kvůli zhoršení zdravotního stavu byl před několika dny převezen do nemocnice.

Folkový písničkář František Nedvěd se narodil 19. září 1947. Od sedmdesátých let hrál se svým bratrem Janem a skupinou Brontosauři, legendární byla také jejich další kapela Spirituál Kvintet.

Největší školu mi dalo hraní v hospodě, kde se zpívalo a hrálo. Kromě hraní jsem se tam naučil také chytat druhé a třetí hlasy,“ uvedl František Nedvěd před rokem pro Český rozhlas.

Ikony českého folku a country

Původně bratři František a Jan Nedvěd hráli „bigbít“, ale později se vrhli na country a trampskou muziku a v ní se už před desítkami let stali žijícími legendami. Hity od Spirituál Kvintetu či od Brontosaurů, v nichž byli Nedvědové zásadní hybnou silou, zpíval u táboráků snad každý. O slávě bratrů Nedvědových svědčí fakt, že v roce 1996 přišlo na jejich koncert 60 tisíc lidí. Nápad zorganizovat životní koncert Františka a Jana tehdy dostal jejich kamarád a slavný moderátor Petr Novotný.

Vyprodaný Strahov

Na vyprodaný koncert na Strahově vzpomínám často jako na neopakovatelný zážitek, ale zároveň i na takový, který jsem si v onen slavný den vůbec neužil. Měl jsem novou kytaru, která mi nehrála úplně nejlépe. A také jsem měl velkou trému. Viděl jsem tam v publiku ty tisíce lidí a musel jsem si vytvořit takový svůj ochranný val. To byl náš životní koncert,“ vzpomínal František.

Rozchody a setkávání

V roce 1997 se cesty bratrů rozešly, František vystupoval sám se svou kapelou a vydal šest sólových alb. Jeho hity Řemeslo či Devatenáct jsou nesmrtelné. Od roku 2011 koncertovali opět společně s bratrem Janem a nahráli album Souhvězdí jisker. Od roku 2013 se František opět osamostatnil, vystupoval se svým synem Vojtou Nedvědem. Vztah bratrů Nedvědových byl komplikovaný, ale letos v červnu se oba objali kolem ramen na zlaté svatbě Františka s manželkou, kteří si na začátku léta po padesáti letech zopakovali a obnovili manželský slib.

Anketa Český slavík

Zajímavostí je, že František Nedvěd s krásným charismatickým hlasem v letech 1997 a 1998 získal dvakrát po sobě 4. místo v anketě Zlatý slavík.

Životní bilancování

Před časem, již nemocen, pro Český rozhlas uvedl: „Je fůra zlomů v životě mým, který jsem prožíval se vší úctou a se vší pokorou. Mám takovej pocit, že se mi v životě splnilo, co jsem chtěl, co jsem si předsevzal. Až na to zdraví, ale to se nedá nic dělat, to souvisí s věkem. Jinak jsem šťastnej člověk. Mám za sebou velmi pestrý život.“

Největší hity

Deset největších hitů bratří Nedvědů podle redakce eXtra.cz: Růže z papíru, Frankie Dlouhán, Stánky, Valčíček, Nad Sázavou, Ptáčata, Na kameni kámen, Podvod, Tulácký ráno, Kocábka.


Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy