Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Jaromír Soukup Festival Karlovy Vary 2022

S letním slunovratem souvisí i tajemné Pražské mysterium! Víte, jakým tajemstvím je opředeno?

S letním slunovratem souvisí i tajemné Pražské mysterium! Víte, jakým tajemstvím je opředeno?
Zdroj: profimedia.cz
Pokud jste se při včerejším slunovratu cítili zvláštně, až magicky, máte proč. Letní slunovrat je již od dob pohanů považován za jeden z nejmagičtějších dnů v roce. Slaví se různými způsoby všude po světě. Jedním ze způsobů oslavy tohoto svátku je i Pražské mysterium, které právě ve večer slunovratu lze vypozorovat. Co všechno se za tímto tajemným mysteriem skrývá?

Pražské mysterium, moment, kdy slunce o letním slunovratu 21. června při pohledu z Křižovnického náměstí na úpatí Karlova mostu zapadne skrze lucerny věží Svatovítského chrámu do hrobu svatého Víta. Tento úkaz lze spatřit jednou do roka a není to žádná náhoda.

Císař Karel IV. se zasloužil o jeho výstavbu. Hlavní dominanty města, Chrám svatého Víta, Staroměstskou mosteckou věž, Karlův most, nechal totiž vystavět tak, aby při slunovratu bylo patrno Pražské slunovratové mysterium. Základní kameny chrámu na Hradě, mostu v podhradí a mostecké obranné věže na Starém Městě byly položeny s vypočítaným záměrem, a sice aby daly těmto památkám kosmický řád.

Proto byl například Karlův most při své výstavbě posunut o desítky metrů. Jeho předchůdce, most Juditin, stál totiž kousek jinde. Tímto posunem stavitelé stvořili Pražské mysterium, které lze pozorovat každý rok.

V den letního slunovratu při západu slunce projde sluneční kotouč lucernou velké jižní chrámové věže, pokračuje do lucerny východní gotické věžičky a zapadá do míst, kde jsou uloženy ostatky svatého Víta. Nejlepší místo k pozorování tohoto jevu je pod Staroměstskou mosteckou věží nebo z Křižovnického náměstí. A proč to všechno? Proč hýbat celými stavbami a přesně vypočítávat jejich výstavbu?

Ve středověku pohyby vesmírných těles zasahovaly do lidských životů mnohem intenzivněji. Jejich postavení sloužilo jako kalendář a k orientaci v čase. Právě při slunovratu má slunce jedinečné postavení vůči Zemi, proto se tradičně využívá k orientaci staveb. Příkladem může být například Stonehenge nebo egyptské pyramidy. Pohled, který se vám nabídne, je velmi unikátní, Karel IV. tedy dobře věděl, co dělá, a je to především jeho zásluha, že je Praha označována za jedno z nejkrásnějších měst světa.

Symbolika mystéria má několik rovin. Tou první je spojitost s odkazem Lucemburků. Přičemž Lux znamená světlo a Burg je hrad, tedy hrad světla. Je to tedy jakýsi podpis rodu.

Další spojitostí je hold sv. Vítu, který byl v minulosti uctíván. Podle juliánského kalendáře, který se používal, jeho svátek spadal přesně na den slunovratu.

Celá scenérie je však především holdem sv. Václavovi. Místo, ze kterého je možné jev pozorovat, začátek Karlova mostu, je podle legend místem, kde bylo přes řeku zázračně přeneseno tělo knížete Václava přes rozbouřenou řeku po jeho zavraždění.

Praha tedy skýtá o letním slunovratu jeden z nejatraktivnějších a nejmagičtějších pohledů na světě, a to nejen pro zamilované romantiky.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy