Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

S ikonou hororu nikdo nechtěl obědvat: Bell roli legendárního Jigsawa málem odmítl

Herec Tobin Bell v Saw X.
Zdroj: Profimedia / Lionsgate / koláž eXtra.cz
+ Další 4 fotografie
PREMIÉRA

Od prvního dílu hororové franšízy Saw uběhlo již téměř 20 let a za tu dobu si získala fanoušky po celém světě. Za ty roky se na filmech vystřídali různí tvůrci i režiséři, ale jedno se nezměnilo. Postava Johna Kramera alias Jigsawa v podání herce Tobina Bella (81). Nová zatím neodvyprávěná kapitola slibuje být nejvíce znepokojujícím dílem série a podle traileru to tak opravdu bude. V redakci eXtra.cz jsme se podívali na pár zajímavostí o tomto kultovním hororu.

Celosvětová premiéra filmu Saw: Hra o přežití proběhla 19. ledna 2004 na festivalu Sundance. Jednalo se o první výraznější debut dnes již legendárního režiséra akčních filmů a hororů Jamese Wana (46), který na něj sázel již od počátku a místo honoráře předem si řekl o procenta ze zisku.

Nechtěně hororovou ikonou

Od té doby uběhlo již téměř dvacet let. Bylo natočeno deset filmů, zahrálo si v nich nepočítaně herců, vystřídalo se desítky tvůrců, ale všechny, až na jeden, spojuje jméno herce Tobina Bella. Ten se svou průlomovou rolí Johna Kramera alias Jigsawa stal jednou z ikon hororů.

Tobina Bella, jemuž bylo v době natáčení prvního dílu Saw 62 let, přitom role na začátku vůbec nepřitahovala. Důvodem, proč ji nakonec vzal, byl herec Danny Glover, s nímž chtěl pracovat, a závěr filmu, jež mu přišel 'dost cool'. "Když můžeš na něco říct 'ano', řekni 'ano'. Nakonec sakra... Proč ne? Nevíte, kam vás to posune," cituje Bella Telegram s tím, že herce vůbec nenapadlo, že filmů Saw bude nakonec tolik: "Nechtěl jsem se stát hororovou ikonou. Jsem herec. Neurčil jsem si, že to budu dělat. Kdo mohl tušit, že to povede až k tomuhle všemu."

Hraní pro Bella nebylo nikterak pohodlné. "Natáčení prvního dílu Saw nám zabralo 18 dní. Takže jsem několik týdnů ležel na podlaze a byl v kaluži krve, ulepený a studený. A každý den mi museli maskéři zohyzďovat celou část hlavy," řekl Bell. "Kvůli té hlavě, která měla být rozprsklá všude kolem mě, se mnou nikdo nechtěl obědvat."

O čem bude Saw X?

První film měl podle serveru The Numbers rozpočet ani ne 28 milionů korun a již za první víkend vydělal přes 400 milionů. Druhý film již pak měl rozpočet o něco vyšší. Místo původní loutky Jigsawa, jež byla ovládána rybářským vlascem, byla vytvořena loutka nová, mechanická.

Právě mezi prvním a druhým dílem se bude odehrávat Saw X. Nemocný a zoufalý John Kramer vycestuje do Mexika na riskantní, experimentální a především drahou lékařskou proceduru v naději, že se mu podaří zázračně vyléčit svou rakovinu. To vše jen aby zjistil, že celá operace je podvod s cílem podvést ty nejzranitelnější. Co se bude dít dál, je už tedy vcelku jasné. A že to bude pořádný nářez, to si můžete ověřit v oficiálním traileru.

Další známé tváře

Kromě Tobina Bella ve filmu uvidíme herečku Shawnee Smith (53), která jako oběť/učednice a následně i sama antagonistka působila v hororové franšíze prvních šest filmů.

Na režisérskou židli usedl Kevin Greutert, který již předtím režíroval Saw 6 a Saw 3D, dělal střihače pro prvních pět dílů série a pro osmý díl.

Snímek Saw X bude mít v českých kinech premiéru 28. září 2023.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy