Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

S Georgem Floydem (†46) se přišly rozloučit tisíce lidí: Kvůli horkému počasí i kolabovali

S Georgem Floydem (†46) se přišly rozloučit tisíce lidí: Kvůli horkému počasí i kolabovali
Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 11 fotografií
smuteční obřad
V úterý 9. června se konal pohřeb George Floyda, který ve svých 46 letech zemřel kvůli policistovi Dereku Chauvinovi. Ten mu při zatýkání klečel na krku necelých 9 minut, čímž ho udusil. Smrt Floyda vyvolala v Americe dramatické občanské nepokoje. Rozloučit se s ním přišla nejen rodina, přátelé a kolegové, ale také veřejnost a dorazilo i několik velikánů.

Na pondělní smuteční obřad doneslo šest mužů v rouškách rakev George Floyda Bohoslužbu podle CNN vedl reverend Al Sharpton a byl to obřad v úžasném černošském stylu. Během takových obřadů se totiž nesmutní, ba naopak. Oslavují tím návrat domů. Zpívají se veselé písně, účastníci se vlní a pohupují v rytmu hudby a chodí se v bílé místo černé.

Smrt George Floyda

Smrt George Floyda

Afroameričan George Floyd zemřel ve věku 46 let 25. května 2020 v americkém Minneapolis během zatýkání. Policii na muže zavolala obsluha obchodu, která se domnívala, že platí padělanými penězi. Jeden ze zasahujících policistů Derek Chauvin několik minut klečel Floydovi na krku. George jej prosil o život a opakoval, že nemůže dýchat. Policista toho nedbal a Floyd během zákroku zemřel. Tato událost v Americe rozpoutala vlnu protestů a demonstrací.

Na pohřbu byly tisíce lidí

Před kostelem se už od rána tvořily fronty a u rakve se vystřídalo kolem šesti tisíc lidí. Smuteční obřad trval přes šest hodin a hned po něm byla rakev za doprovodu houstonské policejní jednotky dopravena na hřbitov. Kilometr a půl před ním byla rakev tažena koňským spřežením. Floyd pak navždy ulehl vedle své matky.

V příštích prezidentských volbách proti Donaldu Trumpovi bude stát demokrat Joe Biden, který na obřad dorazil také. K němu se přidal i starosta Houstonu Sylvester Turner. Zajímavý výrok měl šéf houstonské policie Art Acevedo. Podle něj byl zákrok jasný zločin a neodpovídá tomu, co se od moderních policistů ve 21. století očekává.

Při obřadu zkolabovalo několik účastníků

"Jsem rád, že se mu dostalo rozloučení, jaké si zasloužil," uvedl pro agenturu Reuters jeden z účastníků z Houstonu, kde Floyd vyrostl. "Chci, aby v zájmu spravedlnosti policisté změnili způsoby a aby ukončili tohle zabíjení," pokračoval 46letý Marcus Williams. V lavicích se objevil i krasavec Channing Tatum

Na obřadu museli mít lidé roušky a rukavice, aby se zabránilo šíření koronaviru Čemu však nebylo možné předejít bylo horké počasí a právě kvůli němu několik účastníků zkolabovalo a bylo převezeno do nemocnice. I tak byl obřad velmi dojemný a s Floydem se lidé mohli rozloučit i přes slzy s velkou parádou.

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy