Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

S čistým štítem na Hrad? Drahošův první muž čelí brutálnímu obvinění!

Jiří Drahoš má kostlivce ve skříni.
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia
+ Dalších 11 fotografií
Vypadá to, že se svatozáří nad hlavou Jiřího Drahoše (68) to nebude tak žhavé. Nejméně průbojný uchazeč o Pražský hrad, kterému jsou ale hned po Miloši Zemanovi (73) přisuzovány největší šance, má kostlivce ve skříni. A to v podobě manažera jeho kampaně Jakuba Kleindiensta (42), jenž rozhodně není v politice nováčkem. Navzdory kauzám, v nichž Kleindienstovo jméno figuruje, by si ho Drahoš v případě výhry podle svých slov vzal do svého hradního týmu.

Čím rychleji se prezidentské volby blíží, tím víc vyplouvá na povrch znepokojivých informací. S novým prezidentem přijdou na Pražský hrad i úzcí spolupracovníci, o kterých má kandidát rozhodnuto už během samotné kampaně. A právě jeden z lidí z týmu Jiřího Drahoše je zároveň jeho strašákem ve skříni.

Manažer Drahošovy kampaně Jakub Kleindienst by vzhledem ke své minulosti nemusel být pro možného příštího prezidenta dobrou vizitkou. Do politiky vstoupil v roce 2002 v barvách ODS a hned se stal starostou Nového Strašecí u Rakovníka. Má za sebou i kariéru úředníka a podnikatele.

Kleindienstovo jméno ale nejvíce rezonuje v případu ukradeného panství Líčkov. Rodinu Marie Brázdové (91) připravili o zámek nejprve nacisté a pak komunisté. V roce 2009 o něj podle svých slov přišla kvůli přehnané důvěře v dlouholetého známého Pavla Moravce, v minulosti jednoho z největších obchodníků se zlatem a šperky.

Jak píše časopis Reportér, Moravec se měl Brázdové nabídnout, že za ni vyřídí žádosti o dotace na rekonstrukci zámku. Místo toho však na základě dokumentu s jejím podpisem spoluzaložila akciovou společnost, do níž vložila nemovitý majetek. O týden později se však Moravec stal jediným akcionářem firmy a podle katastru zůstalo Brázdové pouze právo na zámku dožít. Ten byl přitom spolu s hospodářstvím oceněn na 50 milionů korun!

Líčkovské panství má nyní v nájmu právě Jakub Kleindienst. Moravec prohlásil, že podnikání šéfa Drahošovy kampaně se ho nijak netýká. Kleindienst tvrdí, že zámek opravil a vlastníma rukama zveleboval. Mimo jiné ovšem dostal dotaci na kompostárnu, jež dodnes nestojí. S jeho tvrzeními rázně nesouhlasí synovec paní Brázdové. „Lže jako prase. Vybrakoval tady, co mohl. Nic neudělal, neinvestoval ani korunu. Žádná technika, žádná kompostárna tady od něj nebyla. Kdyby se tady objevil, tak mu ještě nabouchám držku,“ řekl časopisu Reportér Josef Janeček.

Smutná kauza okolo zámku Líčkov však není jediná, která je nějakým způsobem spojena s Kleindienstem. Po vedení obce Nové Strašecí u Rakovníka za ODS usedl ve společnosti, jež chystala zakázky pro Davida Ratha, které lze označit za přinejmenším podivné. Úplnou perličkou potom zůstává fakt, že v roce 1999 prodával byt manželům Grossovým. Šlo o onen byt, kvůli němuž po pár letech musel Stanislav Gross, který byl svého času předsedou vlády, ukončit politickou kariéru pro nejasný původ peněz, za něž byt koupil.

Opravdu si takového člověka hodlá Drahoš v případě úspěchu vzít na Hrad? Bývalý předseda Akademie věd České republiky prohlásil, že mu Kleindienst vše uspokojivě vysvětlil. Vina je prý na straně novinářů, kteří vytrhávají informace o šéfovi jeho kampaně z kontextu.

Ať už to dopadne jakkoliv, už teď je jasné, že Drahošovo volební heslo S čistým štítem na Hrad, díky jeho povedenému spolupracovníkovi dostává pořádně na frak.

Související články

Další články