Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Ryze ženská záležitost? Tohle je 10 zajímavostí o menstruačních pomůckách, které jste dosud neznaly!

K menstruaci se odnepaměti vázala řada mýtů…
Zdroj: archiv

V dnešní době považujeme menstruační cyklus za zcela přirozenou součást našeho života. Tedy alespoň my, Středoevropanky. Farmaceutické a hygienické prostředky nám navíc umožňují ten komfort, že se ani během našich dnů nemusíme v ničem omezovat. Chceme si jít zaplavat nebo večer tančit? Stačí použít tampon… Jenže vždycky tomu tak nebylo. Tohle je 10 věcí, které jste o „našich záležitostech“ možná nevěděly.

1) Ženy dříve menstruovaly mnohem méně. Buď byly těhotné, nebo kojily. Když už ale menstruaci měly, používaly po celá staletí jen nastříhané kusy látky. Když se nasákly krví, musely je pracně přepírat a vyvařovat.

2) Bohaté ženy používaly kožené menstruační pásy, ale těm chudým musely mnohdy stačit jen mech nebo tráva. Nepředstavujeme si, jak „příjemné“ to asi bylo!

3) Až do 19. století, kdy ženy začaly nosit kalhotky, používaly takzvané menstruační košile s rozparky, které se zavazovaly mezi nohama.

4) V době baroka a rokoka, kdy se nosily korzety a obrovské obruče pod nákladnými sukněmi, používaly ženy důmyslné zařízení, které po zmáčknutí knoflíku posouvalo pruh látky vždy o kousek výš. To, co měla menstruující žena na zádech po plese, raději nedomýšlíme!

5) Vynálezcem menstruační vložky je německý porodník Franz Crede. Ženskou revoluci tak odstartoval přesně před 130 lety, v roce 1884!

6) Ještě na přelomu 19. a 20. století byly vložky luxusním zbožím, až od 20. let se začaly vyrábět průmyslově.

7) Moderní vložky na jedno použití vznikly v USA, ale kvůli válkám se k nám dostávaly velmi pomalu. Vložky, které byly tehdy u nás k sehnání, byly většinou vatové, v podstatě jenom několik vrstev tuhé vaty většinou vecpané v síťce. Což samo o sobě bylo jako nosit mezi nohama tuhou dětskou plenu. Au.

8) Vložky, které používaly ještě naše mamky, neměly žádné lepicí pásky ani křidýlka, takže bylo lepší sedět na zadku a v poklidu menstruovat. Na rande mohly během svých dnů zapomenout!

9) První vložky, které nabízely ženám skutečné pohodlí, se začaly vyrábět až v 80. letech, ale v Československu byly těžce nedostatkovým zbožím.

10) Tampony rozhodně nejsou vynálezem moderní doby, ale ženy je používaly už ve starém Egyptě.

Související články

Další články