Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Rýma není covid: Velký přehled rozdílů mezi koronavirem, chřipkou a nachlazením

Rýma není covid: Velký přehled rozdílů mezi koronavirem, chřipkou a nachlazením
Zdroj: profimedia.cz
nemoc
S ohledem na řádění koronaviru a blížící se období chřipek a nachlazení je potřeba zachovat klid a neplašit kvůli každé rýmě. Lékaři totiž upozorňují, že zejména zmiňovaná rýma mezi příznaky nákazy covidem nepatří. Za většinu rým a následného kašle mohou především mezi dětmi rinoviry, které jsou původci většiny symptomů nachlazení. Přinášíme přehled nejběžnějších příznaků nachlazení, chřipky a koronaviru pro lepší orientaci v problematice.

Jakkoliv je o koronaviru známo mnohem více informací, než tomu bylo na jaře před vypuknutím pandemie, pořád přetrvává značná nejistota. Lidé mají z onemocnění strach a za jeho příznak považují kdejakou banalitu. Neděje se tak ale jen v Česku, se stejnými problémy se potýkají i ve Velké Británii. Profesor Tim Spector z King's College v Londýně apeluje zejména na všechny rodiče, učitele, ale i odborníky, aby například obyčejnou rýmu nepovažovali za symptom koronaviru a přestali děti s plným nosem posílat na testy. Rýma je navzdory všudypřítomnému koronaviru pořád jen rýmou.

Spector vede tým expertů, kteří vyvinuli mobilní aplikaci, pomocí níž její uživatelé uvedou příznaky, jež zaznamenali při své nákaze koronavirem. Na základě sebraných dat a s ohledem na blížící se období chřipek a nachlazení dal Spector se svými kolegy dohromady seznam symptomů, co je a není koronavirus, napsal list Daily Mail

Ze 4 milionů sesbíraných dat pozitivně testovaných lidí s covid-19 jasně vyplynulo, že u většiny školáků se nemoc projevila únavou (55 %) , bolestí hlavy (53 %), horečkou (49 %), bolestí v krku (38 %) a ztrátou chuti k jídlu (35 %).

Pro srovnání, u dospělých patřily mezi nejčastější příznaky únava (87%), bolest hlavy (72 %), ztráta čichu (60 %), přetrvávající kašel (54 %) a bolest v krku (49 %).

Podle Spectora většina dětí i dospělých rýmu během celé doby nemoci nezaznamenala. Pokud tedy zejména děti trápí pouhá rýma či jen kýchají, je naprosto zbytečné zatěžovat je testy na koronavirus. Za stále nejčastější příznak koronaviru se uvádí únava, suchý kašel a ztráta chuti a čichu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy