Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Rychlobruslařka Sáblíková vyráží znovu do boje: Urve medaili na své královské trati?

Rychlobruslařka Martina Sáblíková.
Zdroj: Profimedia.cz
ZOH Peking 2022

Martina Sáblíková bude ve čtvrtek v Pekingu bojovat o svou sedmou olympijskou medaili na pětikilometrové trati, na níž byla deset sezon prakticky neporazitelná. Ačkoliv má česká rychlobruslařka silnou konkurenci, její výkon na třítisícové trati naznačil, že by mohla urvat jeden ze tří cenných kovů.

Sáblíková čtvrtým místem na 3000 metrů sama sebe přesvědčila, že je stále ve hře o medaile. Právě pětikilometrová trať české rychlobruslařce vždy svědčila nejvíc, což potvrzují dvě zlaté z olympijských her a deset titulů mistryně světa, které na ní od roku 2007 nasbírala. V Pchjongčchangu ji o zlatý hattrick připravila Esmee Visser z Nizozemska. Ta v Pekingu chybí, v prosinci se zranila při pádu na tréninku, ale má zdatnou nástupkyni. Irene Schouten je na této trati mistryní světa, vládne Světovému poháru a v Pekingu už vyhrála trojku.

Ve čtvrtek bude těžko k poražení, ale za ní už je situace hodně vyrovnaná. Ve hře znovu bude i bronzová z trojky Kanaďanka Isabelle Weideman a Ruska Natalja Voroninová, která od bronzu v Pchjongčchangu nikdy neskončila bez medaile a v roce 2020 při zlatu v Salt Lake City sebrala Sáblíkové světový rekord. V této sezoně byla ve Světovém poháru jen jedna pětka, ve Stavangeru dojela Sáblíková čtvrtá.

Zdravotní problémy

Česká rychlobruslařka má v posledních letech vleklé zdravotní problémy, které ji výrazně omezují. I přesto zvládla v minulé sezoně vybojovat druhé místo v závodu na 3000 metrů na mistrovství světa. Po všech útrapách, se kterými se Sáblíková potýkala, to byla ohromná satisfakce, zvlášť když předvedla famózní jízdu. K tomu přidala bronz ve čtyřboji na evropském šampionátu a několik čtvrtých míst ve třítisícovce ve Světovém poháru.

Zdravotní problémy se Sáblíkové nevyhýbají ani letos. Na začátku ledna se fenomenální Češka na soustředění v Collalbu po pádu a nárazu do mantinelu pořezala bruslí na levém stehně. Musela na šití do nemocnice, a co víc, přišla o mistrovství Evropy v Heerenveenu. "Jeden pád v zatáčce, jedno říznutí bruslí, nemocnice, 8 stehů a pořádné Velikonoce na mém stehně a hýždích. Pár dní klidu a brzy doufám zase na led," napsala tehdy Sáblíková na Facebooku.

I tak se ale zvedla a zajela skvělé čtvrté místo na třítisícové trati, přestože přišla o důležitou generálku a několik týdnů trénovala jen zlehka. Výkon ze začátku her tak ukazuje, že Sáblíková se zvládne vyhecovat k vynikajícím výkonům a medaile z 5000 metrů rozhodně není utopií.

Smutný pohled na Martina Kociána. Tohle s ním udělalo dvacet let na drogách

Související články

Další články

Nejnovější kauzy