Blížící se mistrovství světa, křivdy při rozchodu Růžičky a Slavie, podivné vazby jednotlivých aktérů a v neposlední řadě také zajímavé mediální hry, které sahají do zajímavých sfér vlivu, to je aféra, jejíž složitost se dá možná snadno přečíst.

Jen číst pozorně mezi řádky.

Z Vladimíra Růžičky už si dělají jako z úplatkáře srandu v rádiu a my jsme psali, že Růžička je v první řadě amatér v přebírání "sponzoringu“. Neměli jsme pravdu, protože trenér možná skutečně čelil nepředpokládanému podrazu, který mu možná navždy zničil pověst a připravil ho navíc o půl milionu korun z vlastní kapsy!

Svědectví dvou mimořádně Růžičkovi blízkých lidí napovídají hodně o atmosféře v hokejové Slavii v „oné“ sezoně 2013/14, sezoně, během které se Růžička po dekádě rozloučil se Slavií evidentně na hodně ostré nože.

Nejen sportovní veřejnost zajímá to hlavní: Vzal trenér něco a co si udělali Růža se Slavií, že ho poslala na lopatky, jen vyšlo najevo video, které měl zřejmě už dva roky doma schované pan Palaščák z pražských Řeporyjí, který možná koordinovaně promítl nenávist nového vedení Vladimír Pitter – Richard Benýšek, kteří sice dnes už mají jiné role (Pitter majitel, nebo jeden z nich, Benýšek člen představenstva), ale tvoří údajně stále sehraný tandem. Pitter, dříve malý akcionář, neměl s Růžičkou problém, spory přišly později, ale podobná akce, není jeho styl, oproti tomu Benýšek je střelec non plus ultra, co v rukavičkách nejednal nikdy.

O přísňákovi Benýškovi se příliš neví, že se podle zatím nepotvrzených informací od velmi dobře prověřeného zdroje osobně znal z podnikání s „otcem roku“ Palaščákem. Tato souvislost je velmi zajímavá.

Stejně jako poslední sezona Růžičky ve Slavii. Klub, který několikrát dotoval, definitivně mění majitele. S Růžičkou se jako se společníkem i věřitelem klub vyrovnal. Peněz měl dost i tak.

A neměl k nim žádný vztah. „Vláďa dostal šest milionů korun, vyplatili ho a jen se tak stalo, začali pyskovat, že bere hrozně moc jako trenér, mimochodem to už bylo natočeno,“ říká mi bytost mimořádně blízká rodině trenéra. Růžička, který tehdy odmítl trénovat Petrohrad, se měl hodně nelíbit novému vedení i svým řádným platem. Jeden zdroj hovoří o šesti a druhý o osmi stech hrubého.

Ty ovšem z velké části v poslední době podle informací eXtra nebral, klub rozežírají spory, Růžička odchází a Slavia přichází i o letitého partnera pro jednání se sponzory, od kterých nosil peníze do trezoru na stadionu HC Slavia v Edenu, o kterém dnešní HCS tvrdí, že neexistoval a neexistuje.

Není to pravda, nacházel se vlevo za dveřmi v kanceláři účetní Daniely, kterou si ale řada zdrojů plete s „tajnou“ kanceláří Růžičky hned vedle. Trezor byl právě tam.

Mluví člověk, který dělá pro dvojici Pitter – Benýšek stále, bojí se hlavně prvního a tvrdí, že to, co řekne, by mezi čtyřma očima potvrdil každý trenér mládeže v tehdejší Slavii: „Vždycky ho to posílali řešit. Sponzoři, kteří podobně přispívali běžně, prostě chtěli mluvit s Růžičkou. Ten vzal peníze, papíry nepapíry, jak to šlo, jak mu řekli, a odnesl je do trezoru, asi je to divné, ale tam se zase chodí pro peníze na všechno. Dokud tam jsou. Jo, taky tam nebyly. Růža vám nikdy neřekne, jak Slavii pomohl finančně, kolik mu nabízel Petrohrad, pche…“

Hovoří navíc o nepříjemných čistkách po druhém příchodu Mlíkovského (kontroverzního sparťanského maséra) do Slavie za Beránkem, se kterým údajně Růžička dnes nemluví a naopak. Jejich vztahy ale byly napjaté dlouho a řada zainteresovaných tvrdí, že ty dva neviděla spolu mluvit roky.

Růžička skutečně zřejmě není schopný duševně zvládat složitější operace mimo hokej, ale v tehdejší Slavii měl být naopak tím, kdo úplatky nesnášel. Navíc byl bohatý.

Že nebyl typ finančníka, Pitter s Benýškem museli vědět vždycky, v klubu měli něco za sebou, zvyklosti byly roky stejné, trenér na sebe bral tyto povinnosti i v dobách, kdy nebyl majitelem.

Manželka trenéra nároďáku je dnes vysmívána, že z jejího účtu Růžička peníze „vracel“ klubu, ale její číslo účtu nebylo pro Slavii ničím novým, protože přes něj a její kreditku se tam řešilo podle našich zdrojů leccos. Reálně možná jen Růžička „vracel“ půl milionu Slavii, který předtím neukradl…

„Růžičková spíš Vláďovým účetnictvím trpěla a trpí, kdyby někoho nekryl nebo nebyli se ženou slušní, připustili by, že přes účet Růžovy ženy šlo kde co. Jak nebyly peníze, vyndal kreditku k jejímu účtu,“ tvrdí zdroj s tím, že o tom, že šlo o akci Benýška s přikyvujícím Pitterem a vykonavatelem Palaščákem, je přesvědčena většina trenérů juniorek ve Slavii, kde dobře dřívější praxi znají.

Asi nejzásadnějším argumentem pro Růžičkovu nevinu je tedy hned po blbosti a naivitě fakt, že peníze reálně nepotřeboval.

„Růžičku nemusí Pitter ještě víc než Benýšek, ale podle všech na Slavii ten pro změnu jede v tom videu jako iniciátor a je vysoce pravděpodobné, že o věci věděl i Pepa Beránek. Stejně jako musejí všichni vědět, že tam mají trezor.“

Zajímavá je v údajné ose zla postava Beránka, mezi hráči i veterány mimořádně nepopulární postava, které nemohou kvůli dávným choulostivým událostem v NHL přijít na jméno jiná větší jména českého hokeje.

Dusno prý bylo i ve Slavii, když Beránek v inkriminovaném období přežil konec Ladislava Lubiny. Trenér a hráčská ikona se ve skutečnosti nerozcházeli vůbec dobře, navíc v atmosféře, kdy Beránek napodruhé přivedl do klubu kontroverzního maséra Petra Mlíkovského, který má šikovné ruce, a to tak, že si prý v kabině Sparty, než se ho Petr Bříza zbavil, museli jeho šikovnost natočit skrytou kamerou.

Mlíkovského dostává Beránek do klubu nadvakrát, přes přímluvy odcházejícího Růžičky letí v následné čistce několik jeho „věrných“ z řad zaměstnanců klubu, kteří bezcharakterního Beránka, stejně jako Růžička svorně nemuseli nikdy.

Růžička je definitivně pryč ze Slavie, a to hodně bohatý, poslední rok skončil i přes vysoký plat vlastně v minusu a bylo mu to jedno. O nahrávce, kterou možná už rok a půl předtím pořídil otec jednoho z jeho svěřenců, který předával sponzorský dar, nevěděl do poslední chvíle. Zaskočila jej, stejně jako si je jistý, že se jedná o komplot. O věci nebude mluvit do konce mistrovství, po kterém má v úmyslu dodržet roční smlouvu, nebude-li odvolán. Omsk zatím nevypadá, viz níže.

Právní rozbor kupodivu taky mluví pro Růžičku jako pro vola, který nebyl připraven na podobný úskok Miroslava Palaščáka, který si ho, motivován možná nejen pomstou jeho samotného, nahrál na skrytou kameru.

Je dost možné, že díky vazbám v klubu mohli o nahrávce a celém komplotu vědět všichni čtyři aktéři tehdejšího dění, Pitter, Benýšek, Beránek a možná by se na lecco rozvzpomněl i Beránkův ocásek Mlíkovský, který se mezitím stal na čas i vedoucím mužstva. Je to historka stejně hodnotná jako tvrzení, že by zrovna Růžička měl potřebu si peníze nechat, přátelé mluví dokonce o tom, že vůbec neřešil ani půl milionu, který vrátil z konta manželky, klíčové je pro něj nemít nic společného se Slavií, kde došlo k zásadní krizi při jeho odchodu, a soustředí se na reprezentační vrchol roku.

Obecně vzato jeden tatínek, který má vazby na majitele klubu, má nahrávku, která ale spíše potvrzuje Růžičkovu verzi o cílené provokaci a diskreditaci jeho osoby. Růžička jasně říká, že úplatek nevzal, je nevinný a v nahrávce jasně říká, že žádná dohoda nebyla, že mladý na to nemá. Navíc je hodně divný letopočet na nahrávce, která prostě v roce 2014 vzniknout podle všech, se kterými jsme mluvili, prostě nemohla, charismatický boss už dávno neměl v klubu slovo a video je určitě o mnoho měsíců nebo možná rok starší.

Co když Růžička skutečně do poslední chvíle o skryté kameře nevěděl? Co když peníze skutečně odnesl do trezoru jako pokaždé? Co když se dnes chytá za hlavu, že byl tak naivní a tohle od Pittera s Benýškem nečekal? Nenasvědčuje chování současné HC Slavia po zveřejnění videa to, že to je všechno tak, jak popisují zdroje? Proč není známá souvislost mezi Benýškem a otcem ambiciózního hokejisty, kterému Růžička dával příležitost na dvou farmách klubu?

Co když je všechno jinak, než to na první pohled vypadá? Sami jsme si byli před týdnem jistí, že Růžička vzal de facto úplatek, ale je nanejvýš pravděpodobné, že nevzal! Co když promluví tehdejší i současná účetní klubu a nečekaně potvrdí Růžičkovu verzi? Ponese někdo odpovědnost v případě, že se podvod a převzetí úplatku Růžičkovi neprokáže?

Kdy bude známa Palaščákova tvář a věk? Z jakého důvodu ji roky zjevně důsledně skrývá, facebookové profily všech jeho dětí, svatby dcery i snímky z akcí, kde zjevně byl, jsou záhadně pokaždé bez něj. V pražských Řeporyjích zjevně dva dny vartovali papparazi a nafotili jen jeho syna, kterak čistí auto na komunikaci, kterou nedávno jeho otec v rámci občanské neposlušnosti a nepovoleného záboru zamýšlel zatarasit? Proč je příběh jeho spolupráce s Benýškem znám v první trafice v Řeporyjích a sportovní rubriky celostátních deníků jej tutově ještě ani pořádně neprověřily?

V celé hře, ve které možná dostal Růžička od bývalých chábrů a jejich komplice za vyučenou kvůli zásadnímu sporu, podivně selhávají právě média. Většině sportovních novinářů v zemi je známo, že dcera „sponzora“ Palaščáka seniora a sestra (ne příliš) nadějného hokejisty Palaščáka juniora je manželkou jednoho z členů úzkého týmu spolupracovníků kolem Daniela Křetínského ve fotbalové Spartě.

Jak moc to ovlivňuje nemožnost ozřejmit jasnou souvislost v denících Blesk a Sport, se můžeme jen domnívat, kauzu začínají ignorovat i weby a zpravodajství TV Nova, podle informací eXtra Nova nechce čelit rozdmýcháváním aféry Růžička a půl na stole české kritice za to, že vystavuje tlaku Českou televizi, která mistrovství světa vysílá.

Růžička v klidu trénuje za Prahou s reprezentanty a na jeho verzi nic nezměnil ani rozhovor pro časopis Týden. Jen převzal hotovost a odevzdal ji, dle našich informací je verzi ochotno mezi čtyřma očima potvrdit více lidí, včetně účetní, paní Dany Soldánové, ale většina jich stále pro klub pracuje, dva zdroje eXtra mluví o Benýškovi jako o někom, koho se bojí a Pitterovi jako o tom, kdo se změnil.

Růžička je prý mimořádně nepraktický a vedení klubu mohlo o věci vědět, stejně jako mohlo být jednoduché ho do podobné situace vlákat.

Zajímavé je i další ekonomické chování Růžičky. Skutečně nepůsobí dojmem člověka, který by na něco potřeboval půl milionu. Rok od Slavie nebral plat a ví se, že ve hře nebyl jenom Petrohrad, Růžička odmítl i nabídku Omsku, jen sportovní novináři zatím nevědí proč, žijí v tom, že kouč dělá tajnosti, byl by blázen tahat sem ještě tohle. Zatímco v MFD i Týdnu informaci popřel nebo bagatelizoval, podle mimořádně dobře informovaného zdroje redakce přerušil Růžička s Omskem jednání ve chvíli, kdy se měl přímo od něj dozvědět, že jeho dlouholetý svěřenec, kterého vypiplal pro NHL, Vladimír Sobotka údajně nedostal dva měsíce plat.

Růžička oproti všem naším předpokladům skutečně působí v novém světle dojmem, že si vědomě úplatek nevzal a čelil možná pomstě. Zbývají otázky:

Jaké byly v té době obchodní vztahy ve Slavii a jaký to mělo vliv na Růžičkův rázný odchod? Byla Slavia (Slavia s Růžičkou) skutečně vyrovnána? Růžička má prokazatelně dvaceti až třicetimilionový majetek. Skutečně potřeboval okrást Slavii, ve které byl navíc dobrovolně a nedávno dostal podíl, o půl milionu korun? Proč nesedí datum na nahrávce? Proč není známo, že podnikatel z pražských Řeporyjí Palaščák a klíčová postava Slavie té doby a možný spojovací prvek akce Benýšek ho nejen zná, ale zřejmě s ním byl v obchodním, byť jen možná tichém vztahu? Proč dvě klíčová média v zemi (zpravodajství Novy plus Tn.cz a deník Blesk) nepřiznají, že v kauze nemohou nebo nechtějí uvést některé souvislosti pro kauzu velmi důležité? Jaké je nebo bylo vlastně napojení skupiny na Spartu a Daniela Křetínského, majitele CNC, vydavatele Blesku a Sportu?

Z jakého důvodu není stále známa podoba pana Palaščáka, otce dvou synů a dcery z pražských Řeporyjí, který je tím, kdo vyhrožoval trenérovi národního týmu, natáčel jej skrytou kamerou a jednoznačně načasovaným útokem před domácím MS Růžičku zásadně zdiskreditoval?

Proč nedal Palaščák peníze přímo Benýškovi? V té době to v klubu zvykem nebylo, vše řešil Růžička, účtárna byla zvyklá přijímat a vydávat vysoké i drobné provozní částky i několikrát denně.

Proč Růžička prokazatelně v období rok před a rok po nevykazoval žádnou finanční tíseň, naopak Slavii několikrát pomohl v době, kdy ji spoluvlastnil a vedl, a najednou má potřebu krást půl milionu, částku, kterou dlouhé roky bral ve Slavii jako čistou mzdu?

Co čeká v pondělí český parlament, kde se prý chystá zajímavá iniciativa v rámci interpelací? Hovoří se o tom, že přesně úhel pohledu na celou kauzu má zájem někdo přinést až do prostoru, kam zatím jako jediná nepronikla.

Prohlášení Benýška, které před týdnem rozeslal médiím: „Konstatuji, že v době, kdy jsem byl předsedou představenstva společnosti HC Slavia Praha a.s., tj. od 27.2.2013 do 7.4.2014, a kdy jsem následně byl a jsem členem představenstva, jsem panem Vladimírem Růžičkou nikdy nebyl informován o tom, že by s panem Palaščákem jakkoli jednal a převzal od něj v hotovosti jakoukoli částku peněz. Stejně tak o tom dle svého tiskového prohlášení nebyl informován ani pan Vladimír Pitter, dlouholetý člen představenstva, který je jím i dnes a který společnost v posledním roce fakticky řídí a vede po manažerské stránce,“

(aktualizováno)