Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Růženka z pohádky Jak se budí princezny: Z Marky Míkové je sedminásobná babička

Jan Hrušínský a Marie Horáková v pohádce Jak se budí princezny.
Zdroj: Filmové studio Barrandov
+ Další 4 fotografie
princezna

Pohádka Jak se budí princezny patří mezi klenoty československé kinematografie. Snímek Václava Vorlíčka plný hvězdných herců se stal nedílnou součástí vánočního televizního programu. Půvabná princezna Růženka sice u filmu nezůstala, ale tvorbě pro děti se věnuje dodnes. Podle informací webu Novinky.cz založila projekt Loutky v nemocnici.

Půvabná princezna Růženka, namachrovaný princ Jiří (Jan Kraus) a hodný princ Jaroslav v podání Jana Hrušínského –⁠ to byla sestava, díky které se z pohádky stala legenda. Krásný příběh z dílny Václava Vorlíčka si můžete připomenout dnes na Nova Cinema.


Představitelka půvabné Růženky

Herečka Marka Míková (dříve Horáková), která hraje princeznu Růženku, si po své nejúspěšnější roli později už v mnoha snímcích nezahrála. "Před pohádkou jsem hrála v Robinsonce, po ní v Krakonoši a lyžnících a maličká rolička na mě čekala v Hadím jedu. Další role nepřišly. I proto s mou filmovou kariérou zůstalo spojené hlavně mé rodné jméno, Horáková. Vzpomínky obvykle oprašuju jednou ročně kolem Vánoc, kdy dávají Jak se budí princezny," prozradila v rozhovoru pro Novinky.cz.

Filmování se sice vzdálila, ale divadlu se věnovala nadále. A nejen jemu. Dnes píše knihy pro děti a mládež. Je autorkou například příběhu Dům v Rugolu nebo Babky, jak uvádí databáze knih.

Založila také občanské sdružení Loutky v nemocnicích, jehož náplní je rozjasnit den hospitalizovaným dětem. "Loutky ke mně jednoduše patří, jsou mými milovanými pracovními nástroji."

Herečka je navíc čtyřnásobnou maminkou a sedminásobnou babičkou. Se všemi se scházejí na narozeniny či o Vánocích. "S dětmi se vídám i jindy a jinde než při oslavách. Mimo jiné se dvěma syny hrávám po nemocnicích. Matyáš k tomu studuje režii na DAMU a Kryštof se loutkohercem stal jaksi přirozeně," dodala.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy