Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 tragédie v Mostě Clash of the Stars 5

Ruský terorismus, hřímají politici: Ještě někdo chce, aby tu stavěli elektrárnu, ptají se

Ruský terorismus, hřímají politici: Ještě někdo chce, aby tu stavěli elektrárnu, ptají se
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 7 fotografií
Ruská špionáž

Část opozice mluví o podezření na zapojení příslušníků ruské tajné služby do výbuchů ve Vrběticích jako o ruském terorismu na území ČR. Vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby o případu jednal v EU a NATO. Šéf ODS Petr Fiala chce věc projednat ve Sněmovně, případně i na mimořádné schůzi. Vyplývá to z vyjádření na twitteru a sdělení, které strany poskytly ČTK. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že nejvyšší ústavní činitelé postupují v součinnosti.

Babiš v sobotu večer oznámil, že české bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU. Z Česka bude kvůli tomu vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb, dodal vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který je nyní pověřen i řízením ministerstva zahraničí. Praha se zřejmě rozhodla zavřít své velvyslanectví v Moskvě, řekl k tomu agentuře Interfax nejmenovaný ruský diplomatický zdroj.

"Premiér i prezident by měli jednat na úrovni EU a NATO s našimi partnery. Požádat je také o podporu naší reakce vůči Rusku, není to jen teroristický čin vůči ČR, ale také akt vůči členskému státu EU a NATO!" napsal na twitteru předseda lidovců Marian Jurečka.

Jurečka také dodal, že podle týdeníku Respekt, vláda nově zveřejněné informace znala již dva týdny. Považuje tedy Hamáčkův nápad s cestou do Moskvy, kde chtěl vicepremiér jednat o dádvkách vakcín Sputnik V, za neomluvitelnou.

"Nejde to nazvat jinak než akt nepřátelství a státního terorismu," uvedl šéf ODS Petr Fiala. Ten chce ve Sněmovně svolat příslušné výbory a komise. Sněmovní branný výbor plánuje co nejrychleji svolat jeho předsedkyně Jana Černochová (ODS). "Budeme chtít zařadit projednání jako první bod na úterní jednání Sněmovny," napsal šéf občanských demokratů. Pokud by požadavku nevyhovělo ANO, ČSSD a KSČM, chce svolat mimořádnou schůzi dolní parlamentní komory, dodal. "Babišova vláda bude muset přehodnotit své postoje a přestat podceňovat bezpečnostní hrozby, ruské firmy se nesmějí podílet na dostavbě Dukovan," uvedl dále.


Podobně mluví i generál Petr Pavel: "Je to pokračování agresivního stylu ruské zahraniční politiky s bezskrupulózním využitím všech prostředků. Akce vedena příslušníky speciální jednotky vojenského zpravodajství proti civilnímu zařízení suverénního státu je aktem otevřené agrese a nebojím se říct státního terorismu. Proti tomu se musíme velmi razantně postavit a chránit naši bezpečnost. Sami i ve spolupráci se spojenci. Jsem přesvědčen, že i v NATO to bude silné téma s jasnou odezvou. I tady se ukazuje jak je dobré být dobrým spojencem. Nikdy nevíme, kdy budeme solidaritu a podporu potřebovat."


Za nový ruský státní terorismus na území ČR od roku 1968 případ označil europoslanec STAN Stanislav Polčák. V Evropském parlamentu navrhne rezoluci odsuzující násilné postupy Ruska, dodal.
Polčák zároveň kritizoval i prezidenta Miloše Zemana. "On buduje vliv Ruska v naší zemi, on z nás se svou hradní klikou dělá ruské a čínské lokaje," napsal europoslanec.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš považuje informace o výbuchu ve Vrběticích za alarmující a první reakci vlády minimálně v tuto chvíli za odpovídající. "Předpokládám, že další kroky budou následovat. Pirátští poslanci požadují svolání bezpečnostního výboru Sněmovny," napsal na twitteru.
Projednání případu ve sněmovním bezpečnostním výboru ještě do konce dubna požaduje předseda SPD Tomio Okamura. Výbor by měl dostat důkazy pro tak závažná obvinění, řekl ČTK. Vyzval vládu, aby jednala s chladnou hlavou. Uvedl také, že příští týden požádá o schůzku ruského velvyslance, aby zjistil jeho stanovisko.

Místopředseda sněmovního klubu KSČM Leo Luzar České televizi řekl, že zástupci vlády hovořili o důvodném podezření. "Mě překvapilo, že nebylo řečeno nic konkrétního. Nebyla řečena další fakta, která asi by měla být řečena," uvedl. Podle něj je proto nutné počkat na podrobnosti. "A doufám, že se je dozvíme," řekl ČT. Uvedl také mimo jiné, že lituje obětí při vrbětickém výbuchu. "Eskalace nespěje k ničemu dobrému," dodal a přimluvil se za diplomatickou cestu urovnávání sporů.

Jednat se o případu zřejmě bude také v Senátu. Na nejbližší schůzi jeho zahraničního výboru šéf výboru Pavel Fischer pozval ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku a šéfa Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jiřího Mazánka. Fischer to uvedl na twitteru.

Ani on si neodpustil kritiku prezidenta Miloše Zemana. "Sice kritizuje stažení vojsk z Afghánistánu, ale terorismus na území vlastního státu klidně nechá bez komentáře," uvedl Fischer.
Babiš by měl okamžitě žádat svolání summitu EU a jednat o společném postupu, napsala na twitteru předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Na našem území byli zabiti dva čeští občané a stovky jich musely být evakuovány. To není jen o naší ruské páté koloně, ale i té evropské," dodala.

"Ještě chce někdo Rusko nechat stavět jadernou elektrárnu v ČR?" napsal na twitteru šéf STAN Vít Rakušan.

Proti zapojení Ruska do dostavby Dukovan se na twitteru vyjádřil mimo jiných i bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Pro Deník N uvedl, že informace o možném ruském zapojení v explozi ve Vrběticích měl už dřív, dnes ho tak nepřekvapily. Reakce vlády je podle něj adekvátní.
Hamáček k Petříčkovu vyjádření uvedl, že v neděli hodlá podat trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli ohrožení utajované skutečnosti. "Pokud mi píšete výše uvedená fakta, nemám jinou možnost, než v souvislosti s výrokem pana exministra konat podle zákona," napsal Hamáček Deníku N.

Prezident Miloš Zeman byl o případu informován premiérem i vicepremiérem v průběhu dneška, napsal na twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. "Prezident republiky tedy veškeré informace má k dispozici. Nejvyšší ústavní činitelé postupují v součinnosti," dodal. Víc se k podezřením nevyjádřil. Babiš novinářům řekl, že Zeman ve věci vládě vyjádřil absolutní podporu.

Trápení Alex Mynářové a strach o vážně nemocného syna: Kvůli chronickým zánětům ledvin podstoupil roční léčbu

Související články

Další články

Nejnovější kauzy