Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Rusko se přiznalo k jaderné nehodě: Únik radioaktivity a 5 mrtvých

Rusko se snažilo nehodu tutlat.
Zdroj: Profimedia.cz
jaderná nehoda
Po neúspěšném testu raketového motoru u obce Njonoks ruská agentura pro atomovou energii Rosatom oznámila, že na plošině zemřelo minimálně pět jejich zaměstnanců. To by však znamenalo, že nepřímo přiznali únik radioaktivity, který se snaží všichni utajit. Příčiny nehody na polygonu ruského námořnictva ministerstvo obrany stále tají.

„Při testu nového typu tekutého raketového pohonu v prostorách vojenského cvičiště v archangelském regionu zemřelo pět zaměstnanců státní jaderné společnosti Rosatom," nechala se slyšet organizace v sobotu 10.srpna.

První informace ovšem hovořily o dvou mrtvých. K nehodě došlo v Bílém moři, nedaleko ruského Severodvinsku. „Pátralo se po nich tak dlouho, dokud byla naděje, že by mohli být naživu. Až poté jsme oznámili smrt pěti pracovníků, kteří měli na starost práce související s radioizotopovým zdrojem energie v raketě,“ řekl Rosatom podle agentury TASS.

Radnice v Severodvinsku, který je od místa nehody vzdálený 50 kilometrů, oznámila, že se ve městě krátce po výbuchu zvýšila radioaktivita. Podle náčelníka civilní obrany radioaktivita během 30 minut překročila trojnásobně přípustnou normu. Načež se prý kolem 14:00 vrátila k normě a večer už byla naměřena běžná hodnota.

Ruský nezávislý deník Kommersant napsal, že lidem nic nehrozilo, větší dávku prý dostane pacient při vyšetření rentgenem. Moskevská Greenpeace ale uvedla, že úroveň radiace byla překročena dvacetinásobně.

Ankit Panda z Federace amerických vědců hovoří o tom, že normální raketa by radiaci nezpůsobila. „Explozi raketového motoru na tekutá paliva neprovází radiace a my víme, že Rusko pracuje na nějakém jaderném pohonu pro řízené střely,“ řekl.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy