Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Rusko-české vztahy na bodu mrazu: Měli bychom si sednout k jednomu stolu, říká generál Pavel

Rusko-české vztahy na bodu mrazu: Měli bychom si sednout k jednomu stolu, říká generál Pavel
Zdroj: Se souhlasem Petra Pavla
Kauza Vrbětice

Přestože vztahy mezi ČR a Ruskem, stejně jako mezi NATO a Ruskem, nejsou vůbec ideální, neznamená to podle generála Petra Pavla, že spolu nemáme mluvit. Právě naopak.

Ve čtvrtek to budou dva týdny, co spojenci na jednání Severoatlantické rady odsoudili útok ruských vojenských zpravodajců ve Vrběticích na konci roku 2014, a vyjádřili solidaritu s Českou republikou. Někteří, jako třeba Slovensko, pobaltské země a Rumunsko, už také oznámili, že vyhostí ze svých zemí několik ruských diplomatů. Další své kroky zvažují.

Co teď na mezinárodní úrovni dál? Můj návrh je posadit po dlouhé době NATO a Rusko opět k jednomu stolu.

Komunikace vázne

Máme k dispozici formát diplomatických konzultací v rámci Rady NATO-Rusko, kde u jednoho stolu sedí 30 velvyslanců aliančních zemí s velvyslancem Ruské federace. Rada NATO-Rusko se naposledy sešla na začátku července 2019 a od té doby vzájemná komunikace vázne.

Roste prostor pro nesprávné interpretace kroků druhé strany a tím i riziko chybných závěrů. Pokud je politická a diplomatická rovina pro jednání příliš ‚zamrzlá‘, nabízí se ještě možnost sejít se na úrovni odborné, tedy vojenské – mezi předsedou vojenského výboru NATO nebo vrchním velitelem pro Evropu na jedné straně a náčelníkem generálního štábu ozbrojených sil Ruské Federace na straně druhé.

Zamrznutí vztahů nikomu neprospěje

Sám jsem poznal, jak takové jednání může být užitečné a konstruktivní, když jsem jako předseda vojenského výboru NATO inicioval první jednání s ruským náčelníkem generálního štábu Valerijem Gerasimovem po ruské anexi Krymu. Jednání proběhlo v září 2017 v azerbajdžánském Baku a přineslo mnoho konkrétních podnětů pro následná jednání Rady NATO-Rusko.

Dobrá vůle ke komunikaci není výrazem slabosti nebo ústupků. Naopak, odráží sebevědomí a sebejistotu. NATO nemá důvod se jednání s Ruskem vyhýbat. Sebevědomý a konstruktivní přístup může jen pomoci odhalit o co které straně skutečně jde. Zamrznutí kontaktů nikomu neprospěje, bude jen protahovat napětí a zvětšovat prostor pro dezinformace a další formy hybridních útoků.

Aktuálních i urgentních témat pro jednání Rady NATO-Rusko je mnoho a mělo by k němu dojít co nejdříve. Spojenci k němu mohou vytvořit rámec a silný mandát na nadcházejícím summitu NATO v půlce června tohoto roku.


Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy