Trendy
válka na Ukrajině střelba v Praze Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Rusko bombarduje Sýrii a Češka Kutilová se ptá: Je větším zlem IS, a nebo prezident Asad?

Rusko bombarduje Sýrii a Češka Kutilová se ptá: Je větším zlem IS, a nebo prezident Asad?
Zdroj: facebook.com
Je správné, že Rusko začalo v Sýrii útočit na pozice islámských radikálů? Nebo to do oblasti vnáší jen další chaos, jak tvrdí vlády USA a Velké Británie. K tématu se vyjádřila také česká novinářka Markéta Kutilová, která situaci v regionu velmi dobře zná.

Novinářka Markéta Kutilová patří k lidem, kteří se mohou k syrské válce fundovaně vyjadřovat, protože v oblasti skutečně byla a nemá informace jen z médií. O tom, co Kutilová v Sýrii viděla a zažila, jsme psali ZDE a nebo ZDE

Nyní se Kutilová na svém Facebooku vyjádřila k tomu, že do oblasti vojensky vstoupilo Rusko

"Rusko začalo bombardovat centrum Islámského státu Rakká v Sýrii. K tomu nikdo zatím odvahu neměl. Toto řešení není ideální, ale Sýrie je už 4 roky v totálním chaosu, statisíce mrtvých, miliony na útěku. Bašár Asad je diktátor a patří před soud. Bohužel jediná síla v Sýrii, která je schopna ho porazit, je Islámský stát. Takže můžeme se na to podívat i takhle - Asad, nebo IS? Kdo je menší zlo? Koalice bije na poplach, ale co oni udělali za 4 roky pro to, aby zastavili IS a odstavili Asada? A že Rusko bombarduje i pozice 'umírněné' opozice? Mimo kurdských milic YPG a YPJ na severu jsem tedy o žádné umírněné opozici v Sýrii neslyšela!"

Kutilová se tak odvolává na svou expediční cestu po Sýrii, kterou podnikla s kolegyní Lenkou Klicperovou, a popírá, že by v oblasti působily nějaké umírněné jednotky, které mohou zničit Asada, ale zároveň nepřestoupí k Islámskému státu. Podle Kutilové žádná umírněná opozice v Sýrii zřejmě neexistuje "To, co tvrdí Britové a USA, bych brala s rezervou. Vzpomeňme, když šli na Saddáma v Iráku," doplňuje Kutilová a naráží na skutečnost, že USA (a Britové) lhaly světu o tom, že Husajn má zbraně hromadného ničení. Po rozvrácení Iráku se ukázalo, že režim Saddáma Husajna takové zbraně neměl.

Otázkou je, zda nyní USA a další velmoci (včetně Ruska) světu sdělují celou pravdu - více se dočtete ZDE

Lucie Borhyová a její začátky na Nově: Domů jsem se vracela s pláčem, brala jsem to osobně

Související články

Další články

Nejnovější kauzy