Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Rudé tváře a ramena? 7 rad, jak ulevit pokožce spálené od sluníčka

O víkendu se vrátí léto.
Zdroj: pixabay
+ Další 4 fotografie
rady a tipy
S létem a leckdy úděsným vedrem přichází i přímé sluneční světlo a spálená kůže. Nikdo se přece ve třiceti stupních nebude pařit v mikině a dlouhých kalhotách. Nejčastěji si člověk spálí ramena, ruce a obličej. Připravili jsme pro vás pár tipů, jak účinně a co nejrychleji ulevit spálené kůži, když se zapomenete namazat opalovacím krémem.

Mléko a med

Pokud máte doma nízkotučné mléko, jste na tom dobře. Výborně totiž pomáhá spálené pokožce od přímého sluníčka. Stačí smíchat jeden šálek mléka se čtyřmi šálky vody, přidat jednu lžící medu a přihodit pár kostek ledu. Ve směsi vymáchejte obklad a ten si pak přikládejte na spálenou pokožku zhruba po dobu 20 minut. Znovu tento proces zopakujte po dvou až čtyřech hodinách.

Jogurt či tvaroh

Mléčné výrobky pomáhají kůži zklidnit a pomalu hojit. Takový probiotický jogurt dokáže zázraky a díky enzymům a kulturám pomáhá pokožku léčit. Stačí vytáhnout jogurt nebo tvaroh z lednice, namazat si jím spálená místa a počkat zhruba 10 minut, dokud produkt nezteplá. Pak jej smyjte vlažnou vodou.

Sádlo

Přijde vám to nechutné? To možná, ale je to účinná varianta, jak si zachránit spálenou kůži. Stačí si s ním pomazat postižená místa. Sádlo, stejně jako tvaroh, teplo "vytáhne" a díky své mastnotě zacelí vysušené póry, čímž podpoří hojení pokožky. Podobně může posloužit i syrový vaječný bílek. Ten stačí namazat na spálené místo a nechat působit pár minut.

Brambory

I ty skvěle uleví od spálené pokožky. Stačí vzít dvě brambory, nakrájet je na malé kousky a rozmixovat je do co nejjemnější konzistence. Nebojte se přidat i trochu vody. Vytvořenou kaši naneste na popálená místa a nechte zaschnout. Poté se osprchujte studenou vodou. Tento trik můžete používat i několikrát denně.

Zahradní salát

Pokud víte, že vám opalovací krém nepomůže, uvařte si ve vodě listy zeleného salátu. To poté slijte a vyvařenou tekutinu dejte do lednice na několik hodin. Stačí pak do salátové vody namočit například kapesník a přikládat na spálená místa, čímž pokryjete větší plochu.

Aloe vera

Mít doma jednu takovou rostlinku vám může občas zachránit den. A pokožku. Tu totiž zchladí a zklidní. Stačí jen odříznout list a jeho obsahem pomazat menší spálená místa, například obličej nebo ramena. Na větší plochu je lepší si pořídit gel nebo krém právě s výtažkem z aloe vera.

Bylinky

Velmi oblíbeným trikem, jak si ulevit od spálené kůže, je vytvořit obklad z bylinek. Máta chladí, heřmánek zase uklidní a na místě se nevytvoří zánět. Některé látky v zeleném čaji mohou pomoci proti bolesti - jde o teobromin a třísloviny. Stačí jen z bylinek udělat výluh, nechat vychladnout a přikládat jako obklad.

Související články

Další články