Jakoby toho Ukrajina neměla sama dost, do tamního konfliktu se přimotalo i Rusko.

Podle zpráv agentury Reuters vstoupilo do ukrajinského vzdušného prostoru během dnešního dne více než deset ruských vojenských vrtulníků, které se snesly na ruskou základnu v krymském Sevastopolu.

Tuto základnu má Rusko od Ukrajiny pronajatou, ale podle smlouvy o jejím užívání z roku 1998 nesmí vojenské vybavení ani stroje opustit prostor základny bez ukrajinského souhlasu a ten měly jen 3 ze zmiňovaných 10 strojů.

Ukrajinci také uvedli, že ruští vojáci v Sevastopolu zablokovali jednu z jejich pohraničních jednotek.

Ruská armáda údajně blokuje i mezinárodní letiště Belbek u Sevastopolu. To se podle agenturních zpráv údajně ocitlo zcela v rukou ozbrojenců v uniformách bez rozpoznávacích znaků. Podle svědků prý měli stejnou výzbroj a výstroj jako proruské komando, které ve čtvrtek ráno v Simferopolu ovládlo místní parlament.

Úřadující ministr vnitra Arsen Avakov incidenty na letišti označil za „ozbrojenou invazi a okupaci“ a nazval je také přímou provokací na území suverénního státu!

Ukrajinský parlament mezitím vyzval Moskvu, aby nepodkopávala celistvost Ukrajiny a aby „odmítla podporu separatismu na Ukrajině“.

Ukrajina nyní žádá dohled rady bezpečnosti OSN.

Co se to na té Ukrajině tedy děje? A kdo s kým nyní soupeří? Snad nám to vysvětlí sesazený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč, který asi před hodinou zahájil tiskovou konferenci pro novináře! Faktem je, že si s tím „vysvětlováním“ bude muset dát dost práce, protože v případě odsouzení mu hrozí doživotí!