Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Ručte za naši půjčku, aby Češi mohli dál létat na dovolenou: Smartwings koupit od státu nechce

Smartwings
Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 5 fotografií
OBRAT
Už několik týdnů probíhají v éteru bouřlivé debaty ohledně toho, jestli by stát měl nebo neměl zachránit leteckou společnost Smartwings, která vozí na dovolenou drtivou většinu Čechů. Kvůli zákazu létání s ohledem na šíření koronaviru se dostala do obrovské ztráty, teď ale tvrdí, že hádky jsou nesmyslné, protože koupit od státu vůbec nechce.

Nechceme být státu

Zatímco někteří politici byli proti, jiní včetně ministra průmyslu a obchodu by Smartwings nákupem pomohli. Je to ale bezpředmětné.

„Skupina Smartwings Group chce uvést na pravou míru informace, které se v těchto dnech objevují v médiích. Prohlašuje, že nemá a nikdy neměla zájem o vstup státu do společnosti Smartwings. Nic takového od vedení společnosti nikdy nezaznělo,“ stojí v prohlášení, které společnost poslala do naší redakce.

Garance za půjčku

Jistá pomoc od státu by se ale přece jen hodila.

„Smartwings žádá stát v situaci, do které se v souvislosti s pandemií covid-19 nedostala vlastní vinou, pouze o úvěr nebo garanci za úvěr u komerční banky. Od počátku koronavirové krize je vystavení garance státu vůči financujícím bankám jedinou variantou,“ vysvětluje společnost s tím, že aerolinky nyní prakticky nemají šanci získat na bankovním trhu nové půjčky a programy jako COVID neumožňují, aby je firma využila.

Čtěte také: O kolik se mohou zdražit zájezdy?

Pomoc jako v cizině

„Společnost Smartwings žádá pouze to, co dnes poskytují aerolinkám ostatní státy, a to nejen v EU,“ dodala společnost.

A podle ekonomů má pravdu.

„Vláda se k tomu staví tak, že společnosti Smartwings nechce nijak nadstandardně pomáhat. Trend ve světě je přitom opačný, vlády celkem masivně letecké dopravce zachraňují, ať už je to v USA, Německu nebo Itálii, čtyřikrát zadluženějším státu, než je Česko,“ řekl pro eXtra.cz už dříve ekonom Lukáš Kovanda, člen Národní ekonomické rady vlády, který sám navrhl, aby stát poskytl aerolince garanci za úvěry.

Čtěte také: Dovolená milionů Čechů v ohrožení: Řecko, Bulharsko či Egypt jako nedostupné destinace?

Související články

Další články

Nejnovější kauzy