Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Rozvolnění od 11. května: Nová pravidla pro hospody nebo školy, přísná hygienická opatření

Rozvolnění od 11. května: Nová pravidla pro hospody nebo školy, přísná hygienická opatření
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 6 fotografií
koronavirus
V pondělí 11. května se rozvolní velká část přísných opatření proti šíření koronaviru. Otevřou se třeba kadeřnictví, hospody s předzahrádkou, mnozí začnou chodit i do školy. Vláda na mimořádné tiskové konferenci v pátek představila nová pravidla, která po uvolnění začnou platit. Epidemiolog Rastislav Maďar také upozornil, že k rozvolnění vůbec nemusí dojít, pokud se situace zhorší.

Vláda na páteční tiskové konferenci představila přehled pravidel, která budou platit od 11. května v podnicích a na místech, jež po rozvolnění koronavirových opatření začnou fungovat.

Kadeřnictví a holičství: Zaměstnanci musejí mít zdvojenou ochranu dýchacích cest, kromě roušky také obličejový štít. Po každém klientovi si budou muset vydezinfikovat ruce, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch Zákazníci také budou muset uvnitř kadeřnictví dodržovat bezpečné rozestupy.

Restaurace a hospody: Na zahrádce budou moct zákazníci sedět bez omezení. Musejí však dodržet bezpečnou vzdálenost metr a půl od ostatních zákazníků i kolemjdoucích. Rouška nebude povinná, řekl ministr obchodu a průmyslu Karel Havlíček Podniky bez zahrádek se mají otevřít až 25. května.

Školky a školy: Děti v mateřských školách nemusejí nosit roušku. Ministr školství Robert Plaga si představuje, že většinu času budou trávit na školních hřištích, pokud jimi zařízení disponuje. Patnáct žáků devátých tříd může být od 11. května pohromadě v jedné třídě, rovněž nebudou muset mít uvnitř roušku. Nasadit si ji ale budou muset při pohybu po škole. Stejná pravidla jsou i u posledních ročníků středních škol.

Sportování: Sportovat bude moct až 100 lidí, od 11. května otevřou i vnitřní sportoviště. Toalety budou v provozu, šatny nikoliv, uvedl poslanec Milan Hnilička

Obchodní centra: U hlavních vstupů i u všech prodejen bude dezinfekce. Na dodržování pravidel bude v každém obchodním centru dohlížet minimálně jedna osoba.

Kina, divadla, muzea, galerie, výstavní síně: Stejně jako u sportovišť platí, že najednou v těchto místech může být nanejvýš 100 lidí. Bude zakázáno konzumovat tam potraviny i pití. Jednotlivci či dvojice budou muset dodržovat rozestupy a v hledišti bude muset být vždy jedna řada volná.

Pokud se epidemiologická situace zhorší, k tomuto rozvolnění možná ani nedojde, řekl Rastislav Maďar "Pokud se ukáže, že pondělní vlna rozvolnění opatření zhoršila současnou situaci, nemusí k dalšímu zmírnění 11. května v takovém rozsahu dojít. Apelujeme tak zodpovědnost všech lidí," uvedl epidemiolog. Připustil to i ministr Vojtěch.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy