Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023

Rozvolnění přehledně: Co se ode dneška mění?

Rozvolnění přehledně: Co se ode dneška mění?
Zdroj: Pixabay
přehled

Ode dneška se mohou Češi radovat z dalšího rozvolnění. V rámci třetího balíčku dojde mimo jiné k otevření některých služeb a zbytku maloobchodů. Rozvolnění se nově týká i nošení ochranných prostředků dýchacích cest.

Obchody 

Ode dneška se otevře zbytek obchodů, například s oblečením či sportovními potřebami, znovu se do provozu vrátí třeba hračkářství a knihkupectví. Skončí také omezení sortimentu pro trhy a tržnice. 

Služby 

Opět se zprovozní většina služeb, mezi něž například patří lanovky, opravářství, zlatnictví, hodinářství nebo truhlářství. Restaurace a sportovní střediska včetně fitness center ale zůstávají zavřené. Restaurační zahrádky by se mohly otevřít od 17. května.

Roušky a respirátory 

Rozvolnění se týká také ochrany dýchacích cest. Nově už nebude povinné nosit ochranu venku tam, kde bude možné dodržet maximální počet dvou osob na méně než dvou metrech. Z tohoto pravidla pak bude platit výjimka na nezbytně nutnou dobu pro konzumaci potravin a nápojů mimo provozovny stravovacích služeb.

Školy 

K 10. květnu se vrátí do škol k prezenčnímu vzdělávání další skupiny žáků a studentů. Na vysokých školách se rozběhne klinická a praktická výuka a praxe ve zbývajících oborech vzdělávání, na střední školy se vrátí v rotační výuce žáci nižšího stupně šestiletého a osmiletého gymnázia a žáci prvních čtyř ročníků osmiletého vzdělávacího programu konzervatoře i ve zbývajících krajích.

Sport 

Venku se bude moct sportovat až ve třiceti lidech. Sportovci se pak vrátí i do hal, maximálně ale pouze dva do 18 let. 

Kultura 

Ve zbytku ČR, kde tomu tak doposud nebylo, se otevřou muzea, galerie a památky. Velké rozvolnění pro kulturu a sport by mohlo přijít 24. května. V plánu je otevření divadel pro diváky, kterých by mohlo být v hledišti až 50.

Tajný vztah Kristýny a Andreje z Big Brothera. Znali se ještě před show

Související články

Další články

Nejnovější kauzy