Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Rozvolnění opatření znovu zrychluje: Roušky nebudou od 25. května venku povinné

Rozvolnění opatření znovu zrychluje: Roušky nebudou od 25. května venku povinné
Zdroj: reprofoto
+ Další 4 fotografie
jednání vlády
Zatím největší vlna rozvolnění opatření proti koronavirocvé nákaze přišla v pondělí. Otevřít mohly venkovní zahrádky restaurací, lidé mohou chodit ke kadeřníkovi či holiči, možnost přivítat zákazníky už mají i obchodní centra. Vláda jedná o dalším uvolňování, největším tématem byl volnější režim nošení roušek. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (nestr. za ANO) už předem avizoval, že povinná ochrana úst a nosu na venkovních prostranstvích by se mohla stát minulostí už na konci května. Kabinet Andreje Babiše (za ANO) jeho návrh posvětil.

Češi už si mohou dát čepované pivo na předzahrádkách, fungují kadeřnictví i holčiství a provoz v pondělí zahájily i další služby. Vláda v pondělí jednala o další podobě nošení roušek, ve kterých mnoho lidí ve vysokých teplotách trpí.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch sice ještě před týdnem mluvil o povinnosit nosit ochranu úst a nosu do konce června, už o víkendu ale obrátil. Babišův kabinet schválil jeho návrh, že od 25. května nebude nošení roušky venku povinné. Vojtěch to oznámil na tiskové konferenci po jednání vlády.

"Měníme podmínky pro nošení roušek, kdy od 25. května bude povinnost nosit roušky pouze ve vnitřních prostorách staveb mimo bydliště, v prostředcích veřejné dopravy a na všech ostatních místech, kde se nacházejí jiné osoby v bližší vzdálenosti než dva metry. Pokud bude člověk v kontaktu s někým jiným než rodinou na bližší vzdálenost než dva metry, rouška bude nadále povinná," oznámil Vojtěch.

Konec povinných roušek v otevřených prostorech tak znamená, že bude nutné dodržovat dvoumetrové rozestupy. Ve vnitřních prostorech nebo hromadné dopravě zůstanou roušky i nadále nezbytnou výbavou.

„Je to věc nějakého racionálního a logického přístupu," řekl eXtra.cz ještě před jednáním vlády hlavní epidemiolog Roman Prymula.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy