Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Rozvolnění bylo podle Flegra předčasné. Za týden bude hůř, vláda by měla přitvrdit, říká

Rozvolnění bylo podle Flegra předčasné. Za týden bude hůř, vláda by měla přitvrdit, říká
Zdroj: Se svolením Jaroslava Flegra
+ Další fotografie
Koronavirus
Česko sice minulý týden sáhlo k rozvolňování, následující dny ale ukázaly, že situace není tak příznivá, jak se zprvu zdála. Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra vláda koronavirus opět podcenila a počty nakažených nyní znovu porostou. Jediné východisko vidí parazitolog v okamžitém zpřísnění nařízení, zlepšení trasování a co nejrychlejší vakcinaci.

Česko se opět vrátilo do čtvrtého stupně. Je současná situace opravdu tak špatná?

Situace je o dost horší, než byla před týdnem. Ještě horší však je, že je zároveň o dost lepší, než bude za týden.

Co myslíte, že za zhoršení může?

Jednoznačně návrat žáků do škol. Myslím tím návrat první vlny žáků, ta druhá, a tím spíše třetí, se teprve projeví. V žádném případě se zatím nemohlo projevit otevření restaurací a obchodů.

Podle vás tedy rozvolnění přišlo moc brzo?

Ano, bylo to předčasné. Nestačí pomocí plošné karantény šíření epidemie zastavit, jak se nám to povedlo v listopadu. Je třeba dodržovat opatření tak dlouho, až množství nakažených v populaci vyklesá na dostatečně nízkou úroveň. Tedy na takovou úroveň, s jakou si poradí trasování. Odhaduji, že je to něco mezi pěti sty a tisícem nakažených denně.

Trasování ale vy sám často kritizujete jako neúčinné...

To protože ho hygiena pouze předstírá. Kdyby tomu tak nebylo a fungovalo pořádně, tak je účinným řešením. Je ale potřeba trasovat všechny kontakty, včetně těch, co předcházely nákaze. Do karantény je zároveň potřeba posílat i bezpříznakové osoby, včetně dětí a samotná izolace musí trvat 14 dnů a nikoli jen 10. Prostě, je třeba začít trasovat tak, jak to dělá zbytek Evropy. A ještě radši, jak to dělají v Asii. V 25 milionové Austrálii zemřelo na covid asi 900 osob. U nás zatím oficiálně 9 tisíc osob, přičemž data z října ukazují, že jich bylo nejspíš dvakrát tolik. Když pomineme chybná politická rozhodnutí související s volbami, tak hlavním viníkem je nefunkční trasování.

Vláda včera odsouhlasila drobná zpřísnění a chce vyčkat, zda se situace nezlepší. Je to podle vás rozumné?

Z epidemiologického hlediska by se mělo zpřísnit okamžitě, bohužel to ale řídí politici. Ti se budou muset rozhodnout, zda jim udržení otevřených obchodů a restaurací přinese víc bodů pozitivních, nebo následný kolaps zdravotnictví nejpozději po Vánocích víc bodů negativních. Rozhodování jim fakt nezávidím. Příští rok už každý budeme znát osobně člověka, který na koronavirus zemřel a budeme se ptát, kdo za to může. A to se pochopitelně promítne do výsledku voleb.

Co byste tedy vládě doporučil?

Měla by se okamžitě vrátit k přísným regulacím pohybu obyvatelstva a udržet je po celou dobu trvání chřipkové sezóny. Měla by od základů překopat systém trasování. A měla by s maximálním nasazením připravovat a propagovat vakcinaci obyvatelstva. Jestli v tomhle posledním úkolu uspěje, tak nadcházející třetí vlna bude už tou poslední a budeme se moci už před létem vrátit natrvalo k normálnímu životu.

Radka Kašpárka ničily výbuchy vzteku i alkoholismus. Pracovat se mnou bylo peklo, přiznává. Odnesl to i soutěžící MasterChefa

Související články

Další články

Nejnovější kauzy