Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Oktagon 54 válka na Ukrajině Survivor 2024

Rozvolnění a nákupní horečka obrazem: Natěšení lidé vzali obchody útokem

V nákupním středisku Arkády bylo k vidění hodně kočárků a lidí v důchodovém věku.
Zdroj: eXtra.cz/Josef Onderka
+ Dalších 5 fotografií
rozvolnění

Lidem evidentně nakupování chybělo, ihned po otevíračce se nahrnuly do nákupních center davy. Největší zájem projevili hladoví zákazníci o oblečení. Po obědě na nákupy vyrazili především důchodci a maminky na mateřské. Dá se předpokládat, že k večeru, po pracovní době, budou obchody praskat ve švech.

Lidé hned ráno využili toho, že se po více než čtyřech měsících mohly otevřít všechny prodejny, a vyrazili do obchodních center. Sháněli zboží všeho druhu, nejvíce zákazníků zavítalo do prodejen obuvi a oblečení. Rušno v Praze bylo například v Arkádách Pankrác či v obchodním Centru Černý Most. Někteří lidé hojně nakupovali také v hračkářstvích, v knihkupectví, či klenotnictví. Ve většině prodejen byli zákazníci, ale pohodlně se vešli do předepsané kapacity, a personál tak nemusel regulovat provoz u vstupu.

V OC DBK v Praze 4 stála zhruba desítka lidí před hodinářstvím. "Jsem zvyklá nosit hodinky na ruce. I když se na čas můžu podívat na mobilu, hodinky mi chyběly, a jsem ráda, že si je konečně můžu nechat spravit," řekla ČTK starší žena, která čekala před hodinářstvím. Doplnila, že hodinky má rozbité zhruba tři týdny. Další zákaznice uvedla, že na otevření hodinářství čeká už několik měsíců.

Fronty se většinou netvořily dopoledne ani v OC Nový Smíchov.  V Obchodním centru Lužiny se ráno vytvořila fronta u prodejny oděvů již 30 minut před jejím otevřením. Vzhledem k omezenému počtu zákazníků před ní stáli lidé ještě po poledni. Majitel obchodního centra UDI Group očekává, že se v něm návštěvnost zvýší až o polovinu. "S ohledem na odloženou spotřebu očekáváme v prvních dnech a týdnech zvýšenou poptávku po nákupech a s tím spojený zvýšený až mimořádný počet zákazníků v obchodním centru. Úklid i ostraha jsou proto posíleny a zákazníci nemusí mít obavy o hygienu prostředí," řekla ČTK mluvčí UDI Group Marcela Fialková. Jak dále uvedla, i nadále platí omezení u gastronomie, kdy lze u okének koupit jídlo, ale nelze ho konzumovat v prostorách obchodního centra.

V obchodech platí limit 15 metrů na jednoho zákazníka, lidé musejí mít zakrytá ústa a nos, u vstupu do obchodu by si měli dezinfikovat ruce. Stravovací provozy v OC mohou dále vydávat občerstvení jen s sebou, nesmějí fungovat dětské koutky, kina nebo fitness centra.

Kvůli druhé vlně pandemie vláda zakázala maloobchodní prodej od 22. října. Krátké, zhruba třítýdenní rozvolnění povolila v prosinci, kvůli špatné epidemické situaci se ale většina prodejen po Vánocích už nesměla znovu otevřít.

Natálka Jirásková se definitivně odstřihla od rodičů. Nepotřebuje mou finanční podporu, vydělá si sama, pochlubila se Kubelková

Související články

Další články

Nejnovější kauzy