Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Rozpaky kuchaře Svatopluka podle přání diváků. Dvořák scénář jen prolétl, pak se divil, že musí vařit

Josef Dvořák a Jiří Vala v seriálu Rozpaky kuchaře Svatopluka (1984).
Zdroj: Se souhlasem ČT/Miloš Čálek
+ Další 3 fotografie
seriál

Na televizní obrazovky se vrací seriál Rozpaky kuchaře Svatopluka, který byl v době svého prvního uvedení v roce 1985 obrovským fenoménem a vlastně se jednalo o jakousi první reality show. Příběh, ve kterém si hlavní roli zahrál herec Josef Dvořák, se totiž odvíjel podle přání diváků. Slavný československý seriál byl založený na principu kinoautomatu. Jaký v tom byl systém?

Princip kinoautomatu byl svého času převratnou novinkou a do televizního pořadu, jehož reprízy se o víkendu dočkáme, vnesl nový vítr.

Jak diváci ovlivňovali děj

Seriál Rozpaky kuchaře Svatopluka se premiérově vysílal jednou měsíčně současně s přímým přenosem z televizního studia, kde byl natočený děj promítán asi pětašedesáti divákům různých společenských skupin. Každý díl byl několikrát přerušen a zmínění diváci pomocí přístrojů s dvěma tlačítky volili, jak se má hlavní hrdina v dané situaci v příběhu rozhodnout nebo zachovat. Chvíle volby přicházela většinou při hrozícím konfliktu s kolegy či nadřízenými.

Díky této převratné novince měl pořad velký ohlas a tvůrci se rozhodli v dalších částech zapojit do hlasování i diváky doma u obrazovek formou rozsvěcování žárovek. Od druhého dílu byla na energetickém dispečinku sledována výchylka ve spotřebě elektřiny v celém Československu, později televizní kamera snímala též rozsvěcování oken na pražském bohnickém sídlišti.

Dvořák scénář jen prolétl

Josef Dvořák roli kuchaře Svatopluka Kuřátka později popisoval v pořadu Humoriáda Patrika Rozehnala v Českém rozhlasu. Scénář podle svých slov jen zběžně prolétl. Věděl totiž, že když je autorem scénáře Jaroslav Dietl a režie se ujme František Filip, není čeho se obávat, neúspěch dílu nehrozí. Až když roli vzal, zjistil pak, že v seriálu bude vařit. „Chtě nechtě jsem pak u kuchařů stoupl v ceně, ačkoli vařit ve skutečnosti neumím. A katastrof v kuchyni byla spousta,“ uvedl na rozhlasových vlnách. Vařit se prý ale od Svatopluka Kuřátka nenaučil.

V první části seriálu přichází hlavní hrdina Svatopluk Kuřátko do svého prvního zaměstnání. Nastupuje jako kuchař na horské chatě a kromě práce v kuchyni se také seznamuje se svou budoucí manželkou, pokojskou Hedvikou, kterou hraje herečka Kateřina Macháčková.

Reprízy slavného seriálu

Česká televize už seriál několikrát reprízovala, naposled v roce 2020. Většinou byl seriál opakován v původní verzi, tedy včetně historického hlasování z roku 1985. Jen v roce 1998 Česká televize seriál zopakovala v upraveném pojetí pod názvem Rozpaky kuchaře Svatopluka po 14 letech. Průvodci ve studiu byli Josef Dvořák a Kateřina Macháčková, diváci u obrazovek tentokrát mohli hlasovat pomocí telefonních hovorů, ale v méně situacích než při samotné premiéře.

Třináctidílný československý televizní seriál z roku 1985 Rozpaky kuchaře Svatopluka najdete od tohoto víkendu v programu České televize. První díl s názvem Kuřátko si můžete pustit v neděli 2. října v 17:20 na programu ČT 1.

Tajný vztah Kristýny a Andreje z Big Brothera. Znali se ještě před show

Související články

Další články

Nejnovější kauzy