Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Rozloučení s Mirem Žbirkou (†69): Na pohřeb dorazila slovenská prezidentka i zdrcený Zuna

Zuzana Čaputová se přijela rozloučit se Žbirkou.
Zdroj: extra.cz/Martin Procházka
+ Dalších 24 fotografií
odchod zpěváka

Ve strašnickém krematoriu v Praze proběhlo poslední rozloučení se slovenským zpěvákem a skladatelem Miroslavem Žbirkou. Piety se zúčastnila rodina, blízcí přátelé a pozvaní hosté, mezi nimi slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a český premiér Andrej Babiš. Veřejnost se kvůli platným proticovidovým opatřením mohla s hudebníkem rozloučit před obřadní síní, kde byla umístěna kondolenční kniha. Obřad šlo sledovat na projekci před krematoriem. Na místě bylo podle zpravodaje ČTK několik stovek lidí, řada z nich dorazila s bílými růžemi jako odkaz na Žbirkův hit Biely kvet. Pohřeb skončil velkým poklesem pro Mekyho.

Populární interpret zemřel na plicní onemocnění 10. listopadu, bylo mu 69 let. Rodák z Bratislavy, žijící dlouhá léta v Praze, byl oblíbený v obou zemích někdejšího Československa. Kromě Čaputové se přišli se Žbirkou rozloučit například slovenští hudebníci Jožo Ráž a Vašo Patejdl, frontman skupiny Olympic Petr Janda, slovenský režisér Juraj Jakubisko, hudebník Matěj Ruppert, novinář Pavel Zuna nebo herec Petr Rychlý. Už před obřadem zněly Žbirkovy hity.

Jeden z posledních zpěvákových koncertů moderoval letos v létě na festivalu Soundtrack v Poděbradech český zpěvák, bavič a moderátor Miloš Pokorný. "Vůbec mě nenapadlo, jak na tom (Žbirka) je. V zákulisí se zdálo, že není úplně ve formě, ale připisoval jsem to mimo jiné počasí," řekl ČTK při vzpomínce na srpnový deštivý koncert Pokorný.


Legendární slovenský zpěvák, skladatel a kytarista Miroslav Žbirka je známý coby autor melodických písní jako Biely kvet, Atlantída, Nemoderný chalan, Katrin či Co bolí. Za dobu svého více než čtyřicetiletého působení na hudební scéně se proslavil jako sólový interpret písní, které si i sám skládal. Vydal přes tři desítky desek v ČR, na Slovensku a v Německu, koncertoval téměř po celém světě a se slovenskou zpěvačkou Marikou Gombitovou si zahrál také v muzikálu Neberte nám princeznu.

Žbirka pocházel ze slovensko-britské rodiny, jeho celoživotní láskou byla slavná britská skupina Beatles. Bez jejich vlivu by se možná zpívání a hraní na kytaru nikdy nevěnoval, jak připomínal v rozhovorech. S legendárním bývalým zpěvákem kapely Paulem McCartneym se Žbirka osobně sešel před Paulovým pražským koncertem v roce 2004, kdy mu bývalý člen Beatles zahrál v šatně svou novou píseň Follow Me a Meky poté tuto skladbu zařadil na svou desku Live.

Na průběh pohřbu a příchozí hosty se podívejte v galerii.

Související články

Další články