Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hrdinové ze záchranky StarDance 2019 Horoskop Počasí

Nejnovější kauzy

Rozkol českých muslimů: Ti v Praze se chtějí ozbrojit, Alrawi volá po toleranci

+ Další 2 fotografie
neshoda
Leonid Kushnarenko je nový předseda pražské muslimské obce a také právník. Na svém facebookovém profilu sdílel šokující video, ve kterém vyzval k ozbrojování a prohloubil tak napětí mezi českou společností a muslimy. Předseda Ústředí muslimských obcí v ČR Muneeb Alrawi s výroky Kushnarenka nesouhlasí, prý poškozují muslimy a tak se od nich distancuje. Ústředí nyní zvažuje úplné vyloučení Kushnarenka.

Video sdílené Leonidem Kushnarenkem vyvolalo spoustu negativních reakcí. „Ve světle posledních tragických událostí informuji všechny naše členy, hlavně muže – všichni, kteří mají zájem si udělat zbrojní průkaz, ozbrojit se kvůli ochraně zdraví a majetku, obraťte se na mě a já vám s tím pomůžu,“ říká ve videu předseda pražské muslimské obce. Někteří muslimové mají za to, že byl Kushnarenko zvolen předsedou nelegitimně, v seznamu voličů bylo jen sto osob a někteří tvrdí, že několik z nich bylo na seznamu účelově.

Muneeb Alrawi byl vyzpovídán deníkem MF DNES a otevřeně sdělil, jaký postoj zaujal vůči Kushnarenkovi a jeho videu. „Panu Kushnarenkovi jsem zavolal a řekl mu, že s jeho krokem nesouhlasím. Řekl jsem mu, že v Česku je situace poněkud jiná a co se týče držení zbraní, tak tato výzva je nesprávný krok, protože může rozdmýchat různé nálady,“ sdělil Alrawi.

Muslimská komunita na výzvu Kushnarenka nereaguje pozitivně. „Neslyšel jsem, nedostal se ke mě jeden jediný souhlasný hlas, který by s tou výzvou pana Kushnarenka souhlasil. Obzvlášť v těchto napjatých dnech je ale toto téma velmi citlivé,“ řekl Muneeb Alrawi a dodal, že ani místopředseda pražské muslimské obce neměl o záměrech Leonida Kushnarenka nejmenší ponětí.

Podle Alrawiho byly výroky Kushnarenka nevhodné, nebyly ale protiprávní. Byl by rád, kdyby si předseda pražské muslimské obce uvědomil nevhodnost videa, nevylučuje však, že by mohl být i vyloučen z Ústředí muslimských obcí.

Mohlo by vás zajímat

Další články